Göndere Çekili En Büyük Bayrak Kavak'ta!

Daha önce Mersin Mut'taki Türk bayrağımızdan bahsetmiştim. Mersin Mut'ta toplam 4500 metrekare alan üzerine yapılmış Türk bayrağı, dünyanın en büyük Türk bayrağı ancak göndere çekili bir bayrak değil bu. Tepe üzerine işlenmiş bir bayrak. Şimdi sizlere göndere çekili hâlde dünyanın en büyük Türk bayrağından bahsetmek istiyorum.

Bahsettiğim bayrak Samsun'un Kavak ilçesinde. Gerçekleşmeyecek işler için veya gerçekleşmesi zor işler için "balık kavağa çıkınca" deyimi kullanılır; bilirsiniz. Burada tabiri câizse balık kavağa çıkmış! Yazıma konu olan bu en büyük Türk bayrağı tam tamına 450 kg ağırlığındaymış. 

Samsun Kavak'taki Türk Bayrağı

Birçok internet sitesinde yuvarlayıp 2 bin metrekare dense de bayrağın asıl genişliği 1944 metrekare. 450 kg ağrılığında ve 1944 metrekare genişliğindeki bu bayrağı taşıyan bayrak demiri ise tam tamına 92 ton ve 116 metre yüksekliğinde. Takdir edersiniz ki bu kadar hacimli bayrak ve direğinin temeli de sağlam olmalı. Temelinde 400 ton beton kullanılmış. Bayrağın bulunduğu yerin rakımı 730 olduğu için ve bayrağın kendisi de çok büyük olduğu için sürekli yenilenmesi gerekiyormuş Bayrağı yaptıran iş adamı bu yenilemeyi de gerçekleştiriyormuş. Bu devasa bayrağın alt tarafında ise ay - yıldız şeklinde bir de mescit mevcutmuş. Gidip görmek lâzım. Samsun - Ankara yolu üzerinde olduğu için görenlerimiz vardır herhalde. 


Guinness'e göre dünyanın göndere çekili en büyük bayrağı ise Birleşik Arap Emirlikleri'nde. 2448,56 metrekare genişliğindeki BAE bayrağı bu rekoru 2 Kasım 2017'de kırmış. 

Yine geldik bir yazının sonuna. Bu aralar yazmak için çok fazla isteğim yoktu bu yazı iyi geldi. Telegram kullanıyorsanız Bilgi Yarışması - Anket isimli kanalıma abone olmanızı rica ediyorum. Sağlıcakla kalın; şimdiden hayırlı bayramlar...
Kategoriler