Faroe Adaları'nın En Kuzeyindeki Köy: Tjørnuvík

Bir köy için blog yazmaya değer mi? Uzun zamandır blog yazmadıysanız ve sosyal medyalardan sağa sola kaydettiğiniz "yazmaya değer" bir şeyler varsa elinizde ve hızlıca bir şeyler karalamak isterseniz elbette ki değer. :)


Tjørnuvík, Faroe Adaları'nın en kuzeyinde Sunda Belediyesi'ne bağlı bir köy. Belediye başkanı benim amcam olur. İnanmazsan aha dayıya sor! :) Bu köyü bana amcam değil de yakında Alamancı olacak olan bir tanecik arkadaşım Ahad tanıttı. Onun da gidip görmüşlüğü yok da işte Instagram sağ olsun. Günün 15 saati internette olan, onun da 10 saatini Instagram'da harcayan bir tip Ahad. Severiz kendisini, iyi çocuktur. Neyse işte bizim bir arkadaş grubumuz var. Oraya bu köyün videosunu attı. Siz de izlemek isterseniz buyurun:
Tam yaşancak köy, öyle değil mi? Videoyu izleyince sanki köyden, deniz yolu harici çıkış yok gibi görünüyor ancak öyle değil. Video biraz yanıltıyor insanı ki videoda da sol tarafta ince patika yolda bir aracın hareket ettiğini görebilirsiniz. Köyün arka tarafından koyacağım aşağıdaki fotoğraf size daha sağlıklı bir bilgi verecektir:Bu köyün nüfusu 71 kişi falanmış. Amcama sordum dün 100'lü yaşlarda biri vefat etmiş 70'e düşmüşler. Eski bir yerleşim yeri olduğunu mevcuttaki kiliselerinin 1937'de yapılmış olmasından anlıyoruz. Bizim ülkede olsa bu köy işgal edilip yerine 7 yıldızlı otel dikilirdi. Bu Faroeliler bilmiyor bu işi azizim!


Köyün önündeki bu denizde de harika sörfler yapılabiliyormuş. Amcamın kaynı da gitmiş meraktan da becerememiş kerata sörf işini. Sonra oturmuş yerine internette sörf yapmış durmuş tüm tatil boyunca. 

Neyse ben burada fazla anlatmayayım bu köyü ve koyu. Siz Google Amcama sorun, o size sıkılmadan anlatır. Belediye Başkanı olan amcama da sormayın, o da çok bilmiyor. kolay değil koca belediye başkanı o; 70 nüfuslu köyle mi uğraşacak canııımm! :)

Eee daha daha ne var ne yok? Bloglar ölmüş diyorlar, yok öyle bir şey, söyleyin onlara Bloglar geri döndü! Öyle değil mi? :)
Kategoriler