Taklit ve Tağşiş Yapan Firmalar - 1

Hatırlarsanız 31 Ağustos'ta TC Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından bir ifşa listesi sunulmuştu kamuoyunun bilgisine. Bu listede yer alan firmaların ürünlerinde taklit ve tağşiş unsurlarının yer aldığı söyleniyor. Bu firmaların çoğunu belki bilmiyoruz ancak içlerinde bildiğimiz markalar da olabilir. Çünkü bu marka konularında görsel hafızamız daha yatkın oluyor. Yani markayı biliyoruz ancak üretici firmayı bilemeyebiliyoruz. Ben de kamu hizmeti olması açısından bu listede yer alan tüm firmaları görselleri ile birlikte burada paylaşacağım. Hepsini tek seferde paylaşmam mümkün değil. Çünkü bu listede 229 farklı firmaya ait 355 parti ürün var. Belki de yirmi sefer paylaşım yaparak bu firmaları sizinle paylaşmış olacağım.

1 numaralı yazı dizisinde listede Et ve Et Ürünleri - 1 başlığı altında verilmiş firmalara yer vereceğim.


1. Feyas Kasap - Fevzi ÇILDIR
Dana etinde tek tırnaklı eti tespit edilen kasap, yaptığım araştırmalar sonucu kapanmış. (Bir yazı yazmak için ne kadar uğraştığımı siz anlayın artık.) Kumburgaz İçin El Ele!!! isimli bir grubun kendi aralarında yaptığı yazışmalardan öğreniyoruz bunu.

2. Birtat Börek Salonu - Filit AGSAR

İstanbul Sultanbeyli'deki bu börek salonunda da dana kıymalı kol böreğinde at eti tespit edilmiş. Firma hakkında araştırma yaparken öğrendim ki bu firma 2015'te de yine aynı bakanlık tarafından ifşa edilen firmalar arasında yer alıyormuş. O zamanlar da börek harcında sakatat tespit edilmiş. Buradan ne anlıyoruz? Böyle yaparak insanların sağlığıyla oynayan firmalara para cezası yerine tamamen meslekten men etme cezası verip o işi tekrar yapabileceği tüm yöntemleri de kapatma yönünde bir ceza verilmelidir. 

3. Maget

Kendince Maret markasının çakmasını yapan firma üretimde de çakma iş yapıyormuş. Halkın sağlığını hiçe sayan bu firmanın ürettiği Maget Isıl İşlem Görmüş Kangal Sucuk'ta at eti tespit edilmiş. Firmanın websitesi bile yok. 

4. Arzu Kasap - Metin ÖZTÜRK

Ağrı'daki bu kasap da ilk sıradaki meslektaş ve hiledaşı Feyas Kasap gibi çiğ kırmızı ete tek tırnaklı eti koyuyormuş. Allah'a havale ediyoruz bunları.

5. Sakarya Hilal Et Ürünleri
Bu firma hakkında maalesef herhangi bir dükkan veya marka görseli bulamadım. Merdiven altı iş yapan bir firma demek ki. Yine de o kadar uğraştım ve firma yetkilisinin telefonunu buldum.

6. Öz Seçkin Yemekçilik - Gülay TÜRKSEV
Adana'daki bu firma hakkında da internette işe yarar bir bilgi bulamadım. Umarım kapanıp gitmiştir. Bu firmanın suçu da dondurulmuş çiğ kırmızı ette tek tırnaklı eti tespit edilmesi imiş. 

7. Beyzanur Gıda
Beyzanur Gıda firması da İstanbul Sultanbeyli'de faaliyet gösteriyor. Bir catering firması olan Beyzanur Gıda'nın müşterilerine sunduğu Etli Kuru Fasülye'de at eti tespit edilmiş. Üretim yapmayıp da dışarıdan alım yapan firmaların günah keçisi de olabileceği aklıma geldi. Çünkü eti dışarıdan alan bir firma ise eğer bu Beyzanur Gıda, etin at eti mi dana eti mi olduğunu nereden anlayacak ki? Umarım bakanlık sadece ceza verip kalmıyordur ve bu işi yapanların inlerine kadar giriyordur. Firmanın websitesine gitmek için buraya tıklayınız.

8. Antep Çıtır Pide ve Lahmacun Salonu - Mehmet ÇEŞMEN

İstanbul Kağıthane'deki bu firmanın lahmacun harcında at eti tespit edilmiş. Zomato'daki firma sayfasına şöyle bir baktığımda aşağıdaki yorumlar dikkat çekici idi. 
Firma sahibi Mehmet ÇEŞMEN "aşk olsun" diye cevap yazmış. :)
9. Yağmurcan Pide Lahmacun Salonu - Ali CUMRALI

İzmir Bornova'daki bu firmanın pide harcında da tek tırnaklı eti tespit edilmiş. Firmanın Foursquare ve Facebook sayfalarında çok fazla bir içerik de yok zaten. 

10. Tostçu Hasan'ın Yeri - Hasan KUZU
Bu firma hakkında da çok derin araştırmalar yapmama rağmen görsel bulamadım. Denizli'deki bu tostçunun ızgara köftesinde tek tırnaklı eti tespit edilmiş. Sen tostçu değil misin ne işin var ızgara köfte ile?

11. Karakurt Kasabı - Köksal KARABULUT
Zonguldak'taki bu kasabın çiğ kırmızı etlerinde de at eti tespit edilmiş. Firma sahibi Zonguldak'taki yerel bir TV kanalına konuşmuş ve iddiaları kabul etmediğini söyleyerek kendilerine kumpas kurulduğunu söylemiş. İlgili video ise aşağıdadır:Çok uzun bir yazı oldu evet ama ben de 3-5 saat araştırma yaptım bu 11 firma için. Biraz yıldım aslında ama yine de fırsat buldukça bu seriyi devam ettirmeye çalışacağım. Faydalı olmasını ümit ediyorum. Yorumlarınızla ve paylaşımlarınızla destek vermenizi rica ederim.