Birkaç Youtube Hilesi

Youtube'da çok zaman geçiren birisi değilim ancak benim bildiğim bazı hileleri, kısayolları sizlerle de paylaşmak istedim.

* Youtube videolarından gifler oluşturmak çok kolay. İzlediğiniz video url'sinin önüne "gif" yazmanız yeterli. 
Yönlendirildiğiniz sayfada benim aşağıda yaptığım gibi bir gif yapabilirsiniz.


* Bir Youtube videosunu beğendiniz ve indirmek istiyorsanız da farklı yolları mevcut. Bunlardan bir tanesi url'deki "you" ile "tube" arasına "magic" ifadesini eklemek.
İndirme için diğer bir yöntem ise url'deki "youtube" ibaresindeki "ube" kısmını silmek. Silin ve basın enter'a. Bu iki işlemde de ulaştığınız sayfalardan ister MP3 olarak ister MP4 olarak indirmeleri kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Ben "magic" eklemektense "ube"yi silmeyi tercih ediyorum bu arada. :)

* Bir sanatçıya ait en alakalı sayfaya erişmek için sanatçının isminden evvel hashtag kullanın. Örneğin: #tarkan

* Youtube'da kullanabileceğiniz bazı klavye kısayolları da şu şekilde:
Boşluk tuşu veya k harfi: Durdurma ve devam ettirme
J harfi: 10 saniye geri sarma
L harfi: 10 saniye ileri gitme
M harfi: Sessiz duruma getirme
F harfi: Tam ekran yapma
0 rakamı: Videonun en başına dönme
1 - 9 arasındaki rakamlar: Videonun %10 ile %90'lık kısımlarına gitme
Yukarı tuşu: Ses yükseltme
Aşağı tuşu: Ses kısma
Sağ tuşu: Videoyu 5 sn ileri götürme
Sol tuşu: Videoyu 5 sn geri sarma

* İzlediğiniz bir videoyu paylaşmak istiyorsunuz ancak videonun en başından başlamasının gereksiz olduğunu düşünüyorsanız istediğiniz andan başlayacak şekilde bir bağlantı oluşturabilirsiniz. Bunun için videoyu izlerken paylaşımınızın başlamasını istediğiniz an geldiğinde videoya sağ tıklayarak "Geçerli zamana ait video url'sini kopyala" yazısına tıklayabilirsiniz.

* Şimdiki çocuklar da Youtube'u çok seviyor ve maalesef bazen farklı yerlere gidebiliyorlar tıklaya tıklaya. O yüzden Google bu sorunun önüne geçmek için Youtube Kids diye bir uygulama yapmış. Bizim gibi küçük çocuklu ebeveynler için çok ideal.

* Youtube'da milyarlarca video var ve bazen aradığınız bir videoyu bulmak çok zor olabiliyor. Bunun önüne geçmek için şöyle bir yöntemimiz var. Arama yapacağınız terimlerden önce "allintitle" yazarsanız aradığınız kelimeleri sadece video başlıklarında arar ve aranacak videoların sayısı da azalmış olur.

* Bilmiyorum bu ne kadar gerekli veya faydalı ancak Youtube'da bir video izliyorsunuz veya müzik dinliyorsunuz; videonun sürekli dönmesini istiyorsanız url'de "youtube" yazısından sonra "repeat" yazarak gittiğiniz sayfada videoyu sonsuz bir şekilde dinleyebilirsiniz.

* Youtube'un test aşamasında olduğu yeni özellikleri ilk siz test etmek isterseniz veya Youtube hakkında daha fazlasına erişmek için sayfanın en altına inin ve "Yeni bir şeyler deneyin!" yazısına tıklayın. Henüz Türkçe dil desteği olmadığını da hatırlatmak isterim ama.

Youtube'da yukarıdakilerin haricinde daha çok hileler, kısayollar vardır. Siz de kendi bildiklerinizi yoruma yazarak katkı sağlar mısınız?