Ana içeriğe atla

Nitelikli

Cüzdan Duâsı Gerçek mi?

Geçen Cuma günü, Ramazân-ı Şerîf'in son cuması, baldız bir mesaj iletti ve "Böyle bir şey var mı?" diye sordu. Etrafımda azıcık meraklı ve azıcık hoca olarak tanındığım için bu tarz sorular gelir bana zaman zaman. Severim de zaten bu tarz soruların peşine düşmeyi. Gelin birlikte bakalım o mesaja ve yazımıza devam edelim:

Görselde de yazdığı üzere Ramazân ayının son cuma günü selâ ile ezân-ı Muhammedî arasında Araf Sûresi'nin 10. âyeti ile Sâd Sûresi'nin 54. âyeti birlikte yazılır ve cüzdan içine konulursa hiç çıkartmamak kaydıyla para sıkıntısı çekilmeyeceği iddia ediliyor. 
Ben biraz araştırdım ve internette bu duânın cüzdan duâsı olarak geçtiğini bolluk, bereketlik için uygulandığını öğrendim. Kimisinde farklı şartlar var. Mesela diyor ki bir yıl sonra yine aynı vakitte yani Ramazân-ı Şerîf'in son cumasında selâ ile ezân arasında eskisi çıkarılıp suya atılacak ve yerine yenisi koyulacakmış. Kimisi vakti geniş tutmuş selâdan ikindi vaktine kadar demiş. Kimisi …

Binanın 'Mekruh'u Olur mu?

Vakit buldukça diğer blog yazanları da ziyaret edip yazılarına yorumlar bırakmaya çalışırım. Yine böyle bir blog ziyaretinde "mekruh bina" diye bir tabir gördüm. Asıl kastettiği şeyin "metruk bina" olduğunu hemen anladım ve blogumun Türkçe Hataları kategorisine ekleyeyim bunu diye düşündüm.


Blogu yazan kişi yakînen tanıdığım biri değil. O yüzden adını zikretmemden belki rahatsız olabilir. O yüzden adını veya blogunu söylemeyeceğim.

Yazar burada binanın terk edilmiş, eski bir bina olduğunu söylemek istiyor. Aslında "metruk" demesi gerekiyordu ki "metruk" Arapça kökenlidir ve "terkedilmiş" anlamına gelmektedir. Yani "mekruh bina" olmaz; "metruk bina" olur.

Yazıma başlamadan önce Google amcaya sorayım yine de var mı acaba "mekruh bina" diye bir şey dedim. Bir baktım ki ulusal medyada bile bu tarz hata yapan websiteleri gördüm. En çok dikkatimi çeken ise sanalbasin.com sitesi oldu. Başlıkta "mekruh bina" yazmışlar; görsele "metruk bina" yazmışlar. Editörler uyuyor herhalde.


Sizin gördüğünüz ve şaşırdığınız bu tarz hatalar var mıdır? Paylaşır mısınız?

Yorumlar

  1. Başlığı okuyunca gerçek zannettim. Gerçi mekruh bina olur, haram bina da olur.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. O açıdan bakıldığında evet olur doğru. :)

      Sil

Yorum Gönder

Yorumlarınız için teşekkürler!

Popüler Yayınlar