Yeni Kimlik Başvurusu Maceram

Biliyorsunuz artık kimlikte yeni döneme geçildi. Mevcut nüfus cüzdanlarımızı yavaş yavaş değiştiriyoruz. Bunun için de son 6 ayda çekilmiş bir adet biyometrik fotoğraf ve mevcut nüfus cüzdanınızla nüfus müdürlüklerine başvuruyoruz. Sıra beklemek istemiyorsanız şuraya tıklayarak randevu alabiliyorsunuz ancak bana neredeyse 20 gün sonraya verdi randevuyu.

Ben Bursa Yıldırım'da oturmama rağmen randevuyu Nilüfer İlçe Nüfus Müdürlüğü'ne verdi sistem. Zaten ikamet ettiğin yerin önemi yokmuş. Herhangi bir nüfus müdürlüğüne giderek yapılabiliyormuş işlemler.

İnternetten randevu aldığım için beklemeden sıra bana geldi. Daha önce pasaport için çektirdiğim biyometrik fotoğrafı kabul etmedi memur ve beni fotoğraf çektirmeye gönderdi. Son 6 ay şartını da taşımıyordu aslında o yüzden ben de uzatmadım ve döndüğümde yardımcı olmasını rica ettim.


Fotoğraf stüdyosuna gidip 4 adet biyometrik fotoğraf için 20,00 TL ödedim. Ona da sordum benim eski fotoğrafım da biyometrikti dediğimde 5 çeşit biyometrik fotoğraf var dedi. İçimden beni kekliyor diye düşündüm. Sonrasında araştırdım ve böyle bir bilgiye ulaşamadım. Adam gerçekten beni keklemiş. Konunun uzmanı varsa açıklık getirirse de sevinirim.

4 adet fotoğrafı aldıktan sonra hemen tekrar döndüm müdürlüğe ve benimle ilgilenen memura rica ettim. İlk müsait olduğunda beni aldı ve işlemleri sırasıyla gerçekleştirdik. Parmak iziniz falan alındığı için herkesin kendisi bizzat gelip bu işlemi yaptırması gerekiyor. Ben 2,5 yaşındaki oğlumun işlemini de hallettim çünkü küçük olduğu için bu işlemlere gerek olmuyor.

İşlemde istenilen fotoğrafı da tekrar size geri veriyorlar. Ben hemen kimliği verecekler diye düşündüm ancak öyle değilmiş. İşlemlerin sonunda bir zarf veriyorlar ve bu zarfı kimlikler gelene kadar açmayın diyorlar. Açarsam iş iptal olacakmış gibi hissettim ve hâlâ daha da açmadım. :) 30 - 40 gün içinde geliyormuş yeni kimlikler.

Bu işlemler için 16,00 TL para ödüyorsunuz ancak benim işlemimi gerçekleştiren bayan memur el çabukluğuyla her iki işlemde de 17,00'şer TL para aldı. Formumda değildim o yüzden ses çıkarmadım ancak sonradan da pişman oldum. Normalde böyle şeylere müdahale ederim. Neden +1,00 TL aldı bilmiyorum ancak düşündüğüm şeyse eğer o paraların hayrını göremez. İki işlemi de ayrı ayrı yaptığı için bilinçli olarak fazladan para aldığı ortada.

Randevulu bir şekilde gittiğinizde maksimum 15 dakikalık işiniz oluyor nüfus müdürlüklerinde. Bakalım yeni kimliğimize ne zaman kavuşacağız? Bekleyelim, görelim...