Nedir Bizim Bu "Z"den Çektiğimiz?

Türk milleti olarak maalesef dilimize gereken önemi vermiyoruz. Bunun çeşitli sebepleri de var. Okuma alışkanlığımızın olmaması bunlardan biri ancak nice nice ayda 3-5 kitap devirenleri görüyorum ki yazılarında hiç umulmadık hatalar yapabiliyorlar. Yine iş dönüp geliyor taa ilkokul yıllarındaki eğitim sistemi eksikliğimize dayanıyor. Gerek günlük hayatta gerekse derslerinde, sınavlarında kendi diline yabancı olan; düşük not alan bizim gibi kaç ülke vardır bilemiyorum. (Böyle özeleştiriler yapıldığında beğenmiyorsan defol git diyenler de oluyor özellikle sosyal medyada. Kimse kendisine çuvaldızı batırıp da ders çıkarmak istemiyor. Konuyu baltalayıp gidiyor. Bizim amacımız ülkemizi kötülemek değil ders çıkarılmasına vesile olmak.)

Şimdi gelelim asıl "Z" meselesine. 2-3 üniversite bitirenlerin bile sonuna "Z" getirmekte inat ettiği ilk kelime "herkes". Konumuza başlık oluşturan yanlış kullanımlı hâlini yazmama gerek yok herhalde. Bloga yazarım diye kaydettiğim aşağıdaki görselde zaten var. Görselde dikkat ettiyseniz hazırlayan kişi "hâlâ"yı doğru bir şekilde şapkalı yazacak şekilde bilgili aslında ama "Z"den çok çekmiş maalesef.


Herkes konusunu bir de NTVRadyo'daki Dil Yâresi programınının sunucusu Levent DÖNMEZ'den dinleyelim:Muzdarip olduğumuz diğer bir "Z" ise "şarj" kelimesinin de sonuna getirilmesi. Herkes yuvarlayıp diline kolay gelecek şekilde "Z" ile söyleyip geçiyor. Bu konuya da dikkat etmek gerekiyor. Aşağıdaki görseli hazırlayan kişi de hangisinin doğru olduğuna karar verememiş sanırım.


 Tekrar Levent DÖNMEZ üstada kulak verelim mi?Bu konularda yazıyorum diye amacım kesinlikle Türkçe dersi vermek değil. Günlük hayatta ben de çoğunlukla şiveli konuşuyorum ancak yazarken İstanbul Türkçesi kullanmaya gayret ediyorum. Bazen şiveli konuşmamdan 2 yaşındaki oğlum da etkilenecek diye aklıma geliyor ve kendime çeki düzen veriyorum.