Çin'deki İlginç Uyarı Levhaları

Quora'da gördüğüm bir yayın ilgimi çekti ve sizinle de paylaşmak istedim. Bir Yaşıma Daha Girdim diyeceğimiz türden uyarı levhaları oluyormuş Çin'de.

Korkutucu Uyarı Levhaları diye başlık atılan yayında Çin'deki aşırı nüfus yoğunluğuna karşılık yeterli polis olmadığı için insanların kendilerince uyarı levhaları astığını ve bunun da bir kültür haline geldiği belirtiliyor. Örnek olarak verilen levhalar şöyle:


Yukarıdaki yol uyarı levhasında "Lütfen dikkatli araç sürünüz; yakınlarda hastane yoktur!" yazıyormuş.


Bir bina girişinde ise şöyle bir uyarı varmış: "Kapı önüne park etmeyiniz; lastiklerinizin havası inebilir."


Bir şantiyedede şöyle bir uyarı yazısıyla karşılaşırsanız Çin'e falan gittiğinizde şaşırmayın yani.
"Değerli Çalışanlarım;
Çalışırken iş güvenliğine önem veriniz. Eğer bir iş kazası geçirirseniz; eşinizle başka birisi yatacak, çocuklarınızı dövecek ve kazandığınız tazminatları da o kişi harcayacaktır. Kendi iyiliğiniz için güvenli bir şekilde çalışın!"


Çok hırsızlık olan bir mahalleye asılmış bir uyarı levhası. "Tüm hırsızların dikkatine! Eğer yakalanırsanız; bu sokaktan arka sokağa kadar her şekilde dövüleceksiniz! Sadece bu mahalle 786 metre uzunluğundadır!"

Adam üşenmemiş tamı tamına yazmış sokak uzunluğunu da. İnsan yuvarlar 785 yapar; 790-800 yapar değil mi? :)

Yukarıdaki uyarı levhalarına benzer levhalar bizde de vardır ancak biz gidip de özellikle reklamcıya, tabelacıya yaptırmayız. El yazısı ile boya ile yazarız. Var mı sizin de gördüğünüz ilginç uyarılar?