Eşime Mektuplar Serisi


Aslen Afyonluyuz ancak Bursa'da yaşıyoruz. Eşim de zaman zaman memlekete gidiyor. Ben de birkaç gün evde yalnız kalıyorum. Bu yalnız kalmalarımda da son iki defadır bir mektup furyası başlattım. Eşimin Facebook duvarına gönderdiğim bu mektuplar ilgi çekti. Ben de buraya da koymak istedim. Umarım siz de beğenirsiniz. İlk olarak dün gece gönderdiğim mektuptan başlayayım.

*******

Eşime Mektuplar - 2
Sevgili Eşim;
Yine beni bırakıp gidişlerinin yalnızlığındayım. Bu bırakıp gitmelerin ritüeli olan online mektubumu da unutmadan yazayım dedim. [Merak edenler ilki için 2 Temmuz tarihine gidebilir. :)]
İlk paragrafın ilk cümlesinden romantizm kokusu almış olabilirsin ama boşa umutlanma; bilirsin beni. 
Sen gidince her yanım eksik kalıyor ama asıl eksikliği mutfak konusunda yaşıyorum. 4 gündür buradayken hazırlayıp gittiğin kavurmayı yiyorum. Kahvaltıda yumurtalısını diğer öğünlerde de bazen sâdesini bâzen de yine senin öğrettiğin gibi sebzelisini yapıp yiyorum.
Doymasına doyuyorum çok şükür de senin yaptığın gibi olmuyor be güzelim! Az önce gaza geldim Youtube'daki Tostçu Erol'un videolarına bakarak kavurmalı tost yapayım dedim. Onun da sonu hüsran. Çöpe gitmedi yine mideye gitti ama nasıl gitti bir de bana sor! 
Yazımın sonuna gelirken Erzurum yöresinin o güzel türküsünü sana armağan ediyorum. Nasıl olsa sen de azıcık boydan kısasın. 
"Kavurma Koydum Tasa (Ağam Yar Paşam Yar)
Doldurdum Basa Basa (Di gel Gel)
Benim Yarim Pek Güzel (Ağam Yar Paşam Yar)
Azıcık Boydan Kısa (Di gel Gel)
Haydi Haydi Hopla Gel Di gel Gel
Fistanını Topla Gel Di gel Gel"
Oğlumun gözlerinden, büyüklerimin ellerinden öper; herkese selam ederim.
Kavurmacı Reco
6.9.17 (23:15)*******

Eşim bu mektuba şöyle cevap vermiş:

*******

Sevgili Eşim, 
Öncelikle şunu belirtmeliyim ki seni yalnız bırakmak pek de hoşuma gitmiyor ama bazen oluyor işte böyle.
Romantizm konusunda zaten senden ümidi kestim, oyüzden hiç de o kokuyu almadım bu bir.😊 İkincisi bu gidişlerimden aslında tecrüb
e kazanarak her gidişimde daha iyi olmam gerekirken sen sanki aynı yerde sayıyorsun. 😊
Kavurma yemeği bırakıp kıyma çıkartsaydın bu kadar için dışın kavurma olmayacaktı. Neyse ki gelmeme iki gün kaldı kavuşuyoruz 😍
Geldiğimde o nefis yemeklerinden yapıp aradaki açığı kapatırım (kendimi de övmekten kaçınmadım sanki 😊)
Kısa olduğumu da kabul edip şarkımı dinliyorum ve mektubuma son veriyorum.
Seni çok seven eşin
6.9.17 (23.54)


*******

Yukarıda da bahsi geçen 2 Temmuz'daki ilk mektubum da şöyleydi:

*******

Canım Hayat Arkadaşım;
Bu mektubu sana çok uzaklardan, Bursa'daki evimizden yazıyorum. Facebook ve Instagram sâyesinde görüyorum bensiz oralarda keyfiniz yerinde. Allâhım keyfinizi dâim eylesin ona bir sözüm yok zaten ama benim senden bir özür dilemem gerekiyor.
Şöyle ki; evimizde en az 5 tane tava olmasına rağmen sen 6. tavayı almak istediğinde sana karşı çıkmıştım. Bunun için çok pişmanım. Zira evdeki 5 tavayı da kullandım. Şimdi öğle yemeği vakti ve 6. bir tavaya ihtiyacım var ama yok.
Beni affedebilecek misin bu konuda? Lütfen...
Selam eder; büyüklerin ellerinden; küçüklerin gözlerinden öperim.
02.07.2017 / 13:59
Millet / Yıldırım / Bursa
Recep Hilmi TUFAN

*******

Bu mektuba da eşim şöyle bir cevap yazmıştı:

*******

Yanında Huzur Bulduğum Sevgili Eşim:
Mektubuma başlamadan şunu belirtmek isterim ki gülmekten yerlere yattım, Kayra Eymen bile anne noldu diyor o kadar yani ☺️mektubun beni çok mutlu etti. 
Konumuza gelirsek, mutfak eşyası konusunda sonunda beni anladı
ğın için çok mutluyum. Sırf sen pişir ye, iç, koy diye ben tava tabak setlerini fazla fazla almaya çalıştım. Ama hazır konuya değinmişken de tefalden bir tava daha alırsan çok mu çok mutlu olacağım, zira köfte kızartırken diğer tavalara sığmıyor büyük lazım. 
Neyse mektubuma son verirken seni çok özlediğimiz belirtmek isterim, eğlenirken hep aklımızdasın... Görüşmek üzere Allah'a emanet ol, dikkat et kendine... 

02.07.2817/14:24
Fatih/Merkez/Afyon 
Güldane Tufan

*******

İşte bu kadar dostlar. Sizin de eşinizle mektuplaşma serüveniniz var mı? Gerçek bir mektup da olabilir. Belki evlenmeden önce, belki askerlik döneminde. Gerçi mektup da kalmadı ve tarih oldu ama. :(

Kategoriler