Ana içeriğe atla

Nitelikli

Cüzdan Duâsı Gerçek mi?

Geçen Cuma günü, Ramazân-ı Şerîf'in son cuması, baldız bir mesaj iletti ve "Böyle bir şey var mı?" diye sordu. Etrafımda azıcık meraklı ve azıcık hoca olarak tanındığım için bu tarz sorular gelir bana zaman zaman. Severim de zaten bu tarz soruların peşine düşmeyi. Gelin birlikte bakalım o mesaja ve yazımıza devam edelim:

Görselde de yazdığı üzere Ramazân ayının son cuma günü selâ ile ezân-ı Muhammedî arasında Araf Sûresi'nin 10. âyeti ile Sâd Sûresi'nin 54. âyeti birlikte yazılır ve cüzdan içine konulursa hiç çıkartmamak kaydıyla para sıkıntısı çekilmeyeceği iddia ediliyor. 
Ben biraz araştırdım ve internette bu duânın cüzdan duâsı olarak geçtiğini bolluk, bereketlik için uygulandığını öğrendim. Kimisinde farklı şartlar var. Mesela diyor ki bir yıl sonra yine aynı vakitte yani Ramazân-ı Şerîf'in son cumasında selâ ile ezân arasında eskisi çıkarılıp suya atılacak ve yerine yenisi koyulacakmış. Kimisi vakti geniş tutmuş selâdan ikindi vaktine kadar demiş. Kimisi …

Jet ve Gamsız İmamlar (6.9.10)

Aşağıda okuyacağınız yazıyı bundan 7 yıl önce 6 Eylül 2010'da yazmışım. O zamanlar blogumuza yazdığımız bir yazıyı Facebook'taki Notlar uygulamasına otomatik olarak gönderebiliyorduk. Facebook'un Tarihte Bugün özelliği ile karşıma çıktı ve blog yazılarımın hepsi bir arada olsun diye buraya taşıdım.

Bazen çok üzülüyorum eski bloglarımı sildiğime. :( Kelimelerin Soyağacı, Türkçe Hataları, Bedava Yaşıyoruz ve Recep Hilmi TUFAN gibi ana blogların haricinde bir sürü de yan bloglarım vardı. :(

Neyse :)

*******

Daha önce "En Kolay Meslek: İmamlık" başlıklı bir yazı yayımlamıştım. Bu yazımda işini doğru yap(a)mayan imamları fırçalamıştım biraz. Ramazan Ayı gelince kimi imamlar pek sevinmiyor gibi sanki. Hani fazla mesai yapıyor ya :) Bu yazımda da işini güzelce yapan imamları tenzih ederim, onlar müstesna...


Ramazan Ayı gelince bazı cemaat hangi imam daha hızlı Teravihkıldırıyorsa onu tercih ediyor. Jet imamlar da her geçen gün artıyor. Bunun sebebi de maalesef Diyanet. İmamlık yapmaya müsait olmayanları bile imam tayin ediyorlar. Adam daha nasıl tekbir alınacağını bilmiyor. Her imamın arkasında namaz kılınmaz. Hele bu zamanda namazını emanet ettiğiniz imamı çok iyi seçmeniz gerekiyor.


Namazın farzlarından bir tanesi de "kıraat". Maalesef çoğu imamızın kıraati düzgün değil. Konu hakkında pek bilgim yok ama acaba bu imamları deneten, teftiş eden, imtihana tâbî tutan bir mercî var mı? Fıkıh kitaplarında kıraat hakkında şöyle açıklama yapılır: "1 Fatiha-i Şerife ile 3 ayeti kerime veya buna muâdil bir sûre veya 1 uzun ayeti kerime okumak" Maalesef buna Teravih namazlarında uymayan imamlarımız var. Adam 2 kısa ayet okuyup direk rükûya iniyor. Hatta sadece 1 kısa ayet okuyan imamlar da gördüm.


Bir de Diyanet, ihtiyaçları karşılamakta yetersiz kalıyor. İmamı olmayan camiler var hâlâ. Müezzin ise hiçbir câmide yok. Kırsal kesimleri baz alarak yazıyorum bu yazılarımı.


Yarım imamların arkasında kıldığımız namazları kabûl eyle Yâ Râb!

Yorumlar

 1. Ben de eskiden facebook sayfalarimda yaziyordum sildim sonradan. Attik emekleri çöpe 😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Derya;

   Aynen! Çok pişmanım ben. Bir daha yapmam ama.

   Sil

Yorum Gönder

Yorumlarınız için teşekkürler!

Popüler Yayınlar