TV'deki Dolandırıcı Reklamlar (Tele Alışveriş)

Ülkemiz maalesef çok denetimsiz bir ülke. Televizyonlarda ve radyolarda bangır bangır insanları kandırmaya yönelik reklamlar dönüyor ancak RTÜK çıkıp da siz ne yapıyorsunuz demiyor. İşin iç yüzünü bilmiyoruz; belki de diyor ama yeterli olmuyor. 


Bu konu hakkında yazmama vesile olan kayınpederimin bir sözü vardır: "Kanunlar ve kurallar iyi adamlar için; kötü adamlar zaten kanunun eksiklerini bilir ve kanundan / kuraldan korkmaz!" RTÜK belki denetimleri yapıyor ancak denetimde her şey yönetmeliğe uygun gibi göründüğü için bir şey yapamıyor da olabilir.


Kayınpederim akıllı telefon kullanıyor ancak eline büyük geldiği için bana küçük telefon alın; akılsız olsa da olur diyordu. Kendisine uygun telefonları internette araştırdığımızda 500,00 - 1000,00 TL arası fiyat çıkınca da TV'de 100,00 TL'ye satılıyor aynıları deyip duruyordu. Biz de her seferinde onların dolandırıcı olduğunu; telefon beklerken içinden "hıyar" çıkabileceğini söyleyerek bu fikrinden vazgeçiriyorduk. O da kendi kayınvalidesinin TV'den aldığını ve sorun çıkmadığını söyleyip duruyordu.

Bayram öncesi kimseden habersiz yine kendi bildiğini okumuş kayınpederim ve TV ekranındaki numarayı arayarak sipariş vermiş. Geçen hafta telefon gelmiş. Ancak Nokia 3310 olarak beklediği telefon yerine adı sanı duyulmamış bir telefon (BB Mobile E111) gelmiş. Söylediğine göre o da çalışmıyormuş zaten. 

Kapıda ödemeli olarak aldığı için bildiğim kadarıyla fiş / fatura olması gerekiyor ancak fiş / fatura çıkmamış. Kargo paketi ve gelen telefon aşağıda.Kargo paketi üzerinde gönderici olarak Kudret AKTAN - Aksay Pazarlama Dağıtım yazıyor. Adresi de Giyimkent Sitesi 4. Yol Cd. D5 B42 Güngören / İSTANBUL. 

Olay daha burada bitmedi; anlatmaya devam edeceğim. Bu tarz dolandırmaya yönelik reklamlar 2. ve 3. sınıf diyebileceğimiz kanallarda oluyor. Bu kanalların ismi de sürekli değişiyor nedense. Aşağıda bu yazıya başladığımda amatörce kendi çektiğim bir video var. Çekim esnasında 3 ardışık kanalda geçiş yaptım. Hepsinde de aynı reklam vardı ancak hepsinin de altta yazan numaraları farklı idi. Videodaki adam dolandırıcılığı ile meşhur bir adam internette. Adı da Çağrı ÖZTÜRK imiş. Yıllardan beri TV'lerde ucuz tablet, tencere, tava, bal ve telefon adam. Bu kadar dolandırıcılık olayına karışmış bir adam hâlâ daha bu şekilde kayıtlar yaparak TV reklamları sunabiliyor. İlginç!


Babamın olayına devam edelim. Babam reklamı hangi kanalda gördüğünü hatırlamıyor. Zaten yukarıda da dediğim gibi telefon numaraları hep farklı. Sipariş vermek için aradığı numarayı tekrar aradığında ulaşamamış. Muhtemelen kargo paketi üzerinde yer alan numarayı aramış ve şikayetçi olacağını falan söylemiş.

Durun daha olay bitmedi. 110,00 TL'nin (99,00 TL telefon + 10,00 TL kargo + 1,00 TL de kayınpeder kargocuya bahşiş bırakmış sevinçten) peşine düşen kayınpederimin daha çekeceği varmış. Şikayetçi olacağım dediğinde de karşı taraf kayınpederime bir numara söylemiş. O numarayı kayınpederim aramış ve kredi kartı bilgilerini bir güzel girmiş. Gelen mesajdaki kodu da girince ayda 56,00 TL taksitle bir şey aldırmışlar bu şekilde de. (Bu kısmı telefonda bana anlattı ama tam anlayamadım. Telefona gelen mesajlar da bayram mesajlarından dolayı otomatik silinmiş.)

Sonrasında bacanağı aramış ve bacanak gelip bankadan olayı çözmüş. İnşaAllah da çözülmüştür.

Sizin başınıza böyle kötü bir alışveriş deneyimi geldi mi hiç? Aman siz de dikkatli olun ve herkesle paylaşın ki kanmasınlar bu adamlara.
Kategoriler