Cami Tuvaletleri Hk.

Bir mailin başlığı gibi oldu değil mi yazının başlığı? Cami tuvaletleri konusunda o kadar çok konuya değinmek istiyorum ki hangi konuyu öne çıkarıp da başlığa yazacağımı sapıttım. Bu arada ben önce başlık yazıp, sonra içeriği yazanlardanım. Ya siz?


Böyle bir konuyu gündemime alma sebebim Bursa'da yaşanan şu olay oldu: 

Öncelikle camilerin tuvaletleri maalesef istenilen düzeyde temiz olmuyor. Öyle cami tuvaletleri var ki içeriden temiz çıkıp da o üstbaşla namaz kılmak mümkün değil. Bunda başta Diyanet'in sonrasında da o camilerdeki din görevlilerinin çok eksikleri var. İmam Efendi 5 vakit namazı kıldırıyor sonra yüzünü gören cennetlik. Caminin ne eksiği var; tuvaletler temiz mi değil mi hiç umrunda değil! Umrunda olmayan başka şeyler de var ama konumuz dağılmasın!

Tuvalet temizliğinden gelelim şimdi de pisuvarlara! Cami tuvaletinde taharetlenmeyi farz olacak şekilde yapmaya mâni olan pisuvarın ne işi var Allah aşkına? Bu tarz detaylara füruattan deyip deyip iyice dinimizi unutturdular maalesef. (Afedersiniz) O donuna damlayan son damla ile namaz olmaz hacı amca! İstinca, istinka ve istibrânın ne olduğundan haberdâr olmayan cami cemaati var maalesef!

Camileri de artık iyice ticarethâneye çevirdiler. Cami altlarında tuvaletlerden sonra şimdi de kahvehaneler açılmaya başlandı. Bu kahvehaneler namaz vaktinde kapansa yine sesimi çıkarmayacağım ama içeride 3-5 kişi namaz kılıyor; cami kahvehanesinde ise 35 kişi çayını içiyor! Tuvaletleri yukarıdaki haberde gördüğümüz gibi yüksek bedellere kiraya veriyorlarmış öğrenmiş olduk. 4 tuvalet için 1800,00 TL kira veren Afgan Amca'yı orada görsek acırız da fazla para veririz ama amcam demek ki kazanıyor ki 1800,00 TL'yi kabul etmiş. 

Cami tuvaletlerinin tamamen ücretsiz olması lâzım. 0,50 - 1,00 TL verdiğim ücrette gözüm yok ama neden paralı oluyor ki? Namaz kılmak için gittiğimde abdest öncesi tuvalete girip para ödemek bana saçma geliyor. Bu tarz uygulamalar insanları camilerden de soğutur. Burada tüm iş cami görevlisine düşüyor. Cemaatini iyi organize etse cami temizliğini de tuvalet temizliğini de gönüllü olarak yaptırabilir. Balıkesir'in Küçük Sanayi Sitesi'ndeki iki cami ile İnegöl OSB'deki büyük caminin tuvaletleri tamamen ücretsiz ve bir de tuvalet kağıdı da mevcut. Abdest alma yerlerinde kağıt havlu bile var. Temizlik ise yine 10 numara! Oralarda bu hizmeti ve devamlılığını sağlayanlardan Allah râzı olsun.

Yazıma son verecektim aslında ama bir üst paragrafta tuvalet kağıdı deyince aklıma geldi. Tamam tuvaletler ücretli olsun ama bari müslümanların namazının tam olması için tuvaletlerinizde tuvalet kağıdı da olsun. Aksi takdirde namaz kıldığını zanneden ama aslında (teşbihte hata olmasın) jimnastiğe gelmiş olan hacı amcaların toplanma mekanı oluyor camilerimiz!

Yazdıklarım sadece yarası olanı gocundurur. İstisnalar kesinlikle kâideyi bozmaz! Hz. Allah en iyi bilendir!
Kategoriler