Hayat Kurtaracak Bir Öneri

Quora'da yine güzel bir cevap gördüm. İleride bir gün hayatımızı kurtaracak bilgi başlığına yazılmış bir cevap bu. Cevapta banyonun ışıklarının gece yatarken açık bırakılması önerilirken Malcolm X'in şu sözü paylaşılmış:


"Eğer evinize hırsızların girmesini istemiyorsanız; banyonun ışıklarını gece boyu açık bırakın. Çünkü banyo uzun veya kısa süreli içeride her an birilerinin olabileceği; garip seslerin de gelebileceği bir yerdir. Hırsızlar da bunu bilirler ve ışıkları yanık olan eve girmezler. Bu yöntem oldukça ucuz bir kendini ve evini koruma yöntemidir. Kilovatlar takdir edersiniz ki değerli eşyalarınızdan daha ucuzdur!"

Bu makul ve gerçekten de bir gün hayat kurtarabilecek bir öneri. Ben seyahate çıktığımda eşim de böyle yapıyor. 3. katta da yaşasak 30. katta da yaşasak bu böyle devam eder.

Bu cevabın benim bu kadar ilgimi çekmesinin diğer bir nedeni ise öğrendiğim bir bilgi. Malcolm X'in verdiği bu bilgiden sonra şöyle bir not düşülmüş: "Malcolm X'in hırsızlık günlerinden"

Malcolm X'i duymuştum ancak hiç hayatını derinlemesine araştırıp okumamıştım. Malcolm X, önceleri sokak çetesi kurup hırsızlık ve uyuşturucu gibi kötü huylara sahip olsa da sonraları İslam nimeti ile müşerref olup Amerikalı müslümanların da sembol ismi ve lideri hâline gelmiş. En yakın zamanda kendisiyle ilgili ilk bulduğum kaynakları okuyacağım.

Sizin de bir gün işinize yarar bu bilgi dediğiniz paylaşımlarınız ve Malcolm X hakkında bana önereceğiniz kaynaklar varsa lütfen yorum alanına ekleyin!