Blog Yazılarımı Seslendiriyorum!

Son zamanlarda "blogger" sıfatını herkes kullanmaya başladı sizin de fark ettiğiniz üzere. Sosyal medya fenomenleri, özellikle Instagrammer'lar ortakçı oldu blogger sıfatına. Sosyal medya platformlarında 5 bin takipçiye ulaşan kendisini "blogger" ilan edip markalardan teklif gelmesini bekliyor. Blogger = beleşçi damgası da yemeye başladık bu adamlar yüzünden. Geçenlerde bir sosyal medya fenomeninin bir otelden reklam karşılığında 5 günlük konaklama talep etmesi ve sonrasında otel yönetiminin bu kadını madara etmesi tüm dünyanın gündemini meşgul etmişti.

Öncelikle blogcu (blogger) blog yazana denir. Blogu kaldıralım en iyisi ve tanımı kısaltalım. Blogcu olmak için bir şeyler yazmalısınız. Yazmayana blogcu denmez. Youtube'dan yayın yapana Yutupçu (Youtuber); Instagram'dan hikaye paylaşana ise Instacı (Instagrammer) denir. Tüm bunlara ortak bir isim koymak gerekiyorsa da bu isim blogger değil İngilizce olarak "Influencer" (Etkileyici) diyebiliriz. Bence influencer'a en güzel Türkçe karşılık da FikriMühim. FikriMühim diye de bir
oluşum var zaten bildiğiniz üzere.


Yazan bir blogcu olarak okumayan halkımıza ulaşabilmek adına kaleme aldığım yazıları seslendirip Youtube, Instagram ve Facebook gibi mecralara koymayı uzun zamandır düşünüyordum. Bugün boş vakit buldum ve bu düşüncemi hayata geçirdim. 

Fotojenik ve videojenik birisi olmadığım için nasıl yapacağım konusunda tereddüt yaşadım. Sonunda telefon ekranını kaydeden Mobizen diye bir program indirdim telefona ve blogumdaki yazıyı okurken ses kaydımın yapılmasını sağladım. Bu video serim için ilk seçtiğim yazı ise bu haftanın en çok okunanlar listesinin başında yer alan "Arabayatağı'nda Lavaş Yerken..." başlıklı yazım oldu. İlk videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz. Youtube kanalıma abone olmayı da unutmayın lütfen!Bu konuda sizlerin de önerileri varsa yorumlarda belirtmenizi isterim. Şöyle yaparsan daha iyi olur diyebileceğiniz her şeye açığım. Beğendiniz mi bu şekilde seslendirme yapmamı?