Erkek Ördeğe Suna Derlermiş!

Çocuklarımıza isim koyarken çok dikkatli davranmalıyız. Bir ömür boyu taşıyacakları bu isimleri özenle seçmemiz gerekiyor. İsim seçerken kimisi atasının, dedesinin ismini doğan çocuğuna koyarken kimisi de sırf kendi inancı gereği isim seçebiliyor. 


Kur'ân-ı Kerîm'de geçiyor diye anlamı kötü olan isimler de türetiliyor maalesef. Bu konulara girince aklıma nedense hep şu sahne geliyor:

İsim koyarken bir de ismin popülaritesine bakmaya da başladık artık. Değişik isim olsun; kimsede o isimden olmasın düşüncesiyle hareket ediyor bazen ebeveynler. Ekşi Sözlük'te de bu konuda çok iyi yardırıyorlar. Şuna ve şuna bakmanızı tavsiye ederim. 

"Şuna ve şuna" yazınca asıl konumuz aklıma geldi. Ben size "Suna"dan bahsedecektim. Kim Milyoner Olmak İster'in 28.04.18 tarihinde (dün) yayımlanan bölümünde aşağıdaki soru sorulmuş:


Soru bilen için basit ama bilmeyen için kafa karıştırıcı. 30.000,00₺ değerinde olduğunu belirteyim de Kim Milyoner Olmak İster'in hangi seviyesinde sorulduğu da belli olmuş olsun.
Sorumuz "Hangisi 'erkek ördek' anlamına gelir?"
Şıklar arasında kız ismi diye bildiğimiz seçenekler var: "Tuğba, Neclâ, Suna, Seda"
Cevap yazımızın başında da belirttiğimiz üzere Suna. Kız ismi diye verdiğimiz isim bir hayvanın erkek cinsi imiş meğer. Huzurlarınızda yakışıklı Suna:


Yine bir hayvanın erkek cinsine ait olup da bu sefer kız değil de erkek çocuklara verilen bir isim aklıma geldi. "Erkek deve" anlamına gelen bu isim aslında popülaritesi yüksek bir isim. Bu ismi duyduğunuzda karşınıza yakışıklı, zengin, kültürlü bir erkek çıkma oranı %99. Önce size fotoğrafını göstereyim; ne dersiniz?


Evet kızlar, aşık olduğunuz Buğra, erkek deve anlamına gelen bir isim taşıyor. Bir Yaşıma Daha Girdim diyorsanız sizleri sayfamıza bekliyoruz. 

Bu yazı da burada bitti. Sunalar ve Buğralar'a selam olsun. Yazımda kesinlikle bir art niyet yoktur; aksine bilgilendirme için bu yazıyı paylaştım. Sonuçta insan bazı şeyleri seçemiyor; kendi ismi gibi.

Sizin de değişik anlamlara geldiğini bildiğiniz isimler varsa lütfen yorumlara yazın...