İdefix'e Göre Türkiye Kitap Okuma Haritası

Online kitap alışverişlerinde sıklıkla tercih edilen idefix.com'u geçenlerde ziyaret ettiğimde "Türkiye Ne Okuyor? - Türkiye'de En Çok Okunan Kitaplar" diye bir bölüm gördüm. Veriler ilgimi çekti ve onları sizlerle de paylaşmak istedim. 


Öncelikle aşağıdaki gibi bir harita karşılıyor sizi:


Haritadaki renklendirmeler illerin kitap okuma oranlarına göre belirlenmiş. En koyu maviler en çok kitap okuyan iller olurken en koyu kırmızılar ise bu konuda en gerilere düşen iller. Doğu'daki tek mavi yeri merak ettiyseniz okumaya devam edin lütfen...

İdefix.com'da ilgili sayfada kitap okuma oranlarının nasıl belirlendiği konusunda şöyle bir açıklama var:
Kitap tutkunlarının idefix.com üzerinden son 6 ayda gerçekleştirdikleri siparişler göz önüne alınarak hazırlanan okuma listesi, Türkiye’nin detaylı okuma haritasını ortaya çıkarıyor. İl il okuma oranları, bölge ve şehirlerin okuma sıralaması ve farklı şehirlerdeki okuyucuların daha çok hangi yazarları seçtiği gibi bilgilere bu kapsamlı çalışma sayesinde kolaylıkla ulaşılabiliyor. idefix Türkiye okuma endeksi; [Bir şehre satılan kitap sayısı/ son altı ayda satılan kitap adedi] / [Şehrin nüfusu / Türkiye Nüfusu] hesaplaması ile elde ediliyor. Bu sayede gerçekçi ve kapsamlı bir okuma haritası çıkarabilmek mümkün oluyor. Şehirlerin toplam sıralama içerisindeki yeri ve okuma alışkanlıkları da harita üzerinden kolaylıkla takip edilebiliyor.
En Çok Kitap Okuyan Şehirler

İdefix'in yukarıdaki açıklamasına istinaden Türkiye'de en çok kitap okuyan 10 şehir şu şekilde:

 1. Ankara 2.10
 2. İstanbul 1.91 
 3. Muğla 1.60
 4. İzmir 1.55
 5. Eskişehir 1.50
 6. Çanakkale 1.15
 7. Tunceli 1.13
 8. Edirne 1.10
 9. Kocaeli 1.06
 10. Yalova 1.03
Doğu'daki tek mavi ili öğrendiniz mi şimdi? Evet Tunceli! Helal olsun!

En Az Kitap Okuyan Şehirler

Listeye bir de tersten bakalım ve en az kitap okuyan 10 şehri listeyelim:
 1. Ağrı 0.19
 2. Şanlıurfa 0.20
 3. Yozgat 0.23
 4. Muş 0.25
 5. Siirt 0.26
 6. Bingöl 0.28
 7. Bitlis 0.28
 8. Şırnak 0.28
 9. Adıyaman 0.29
 10. Kahramanmaraş 0.32
En az kitap okuyan şehirler kategorisinde de Batı'ya en yakın il 3. sıradaki Yozgat!

Bu verilerin sadece idefix.com üzerinden yapılan alışverişlere dayalı olduğunu tekrar belirtmek isterim. Başka veriler tarandığında da üç aşağı beş yukarı aynı tablo ile karşılaşacağımızı düşünüyorum. Siz de ilgili sayfaya gidip yaşadığınız veya doğduğunuz ilin kaçıncı sırada yer aldığını öğrenmek isterseniz buraya tıklayınız.  Aslen Afyonkarahisarlıyım (Endeks Sırası: 55 - Puanı 0.43); Kütahya'da doğdum (Endeks Sırası: 49 - Puanı 0.48) ve şu an Bursa'da yaşıyorum (Endeks Sırası: 18 Puanı 0.81)

İdefix'e gittiğinizde ilgili sayfaya gittiğinizde haritadaki değerler ile alta yazılan açıklamadaki değerler tam olarak tutmuyor. Haritadaki değerler sistem tarafından otomatik belirleniyordur düşüncesi ile alttaki değerlere bağlı kalmadığımı da belirtmek isterim. 

Peki sizin ilişikli olduğunuz şehirlerin sıralaması nasıl? Kitap alışverişlerinizde hangi siteleri tercih ediyorsunuz? Yorumlarınız için şimdiden teşekkürler...
Kategoriler