"Kilisede Alkış Olmaz!"

Müslümanım Elhamdülillah! 


Kilisede nasıl davranılır? Neler yapılır, neler yapılmaz vb. konulara girmeyeceğim aslında. Birkaç gün önce ölen Ara GÜLER'in cenazesi kiliseden kaldırıldı ve Ermeni Mezarlığı'na defnedildi. Bu cenaze programı sırasında kilisede papazın konuşmasından sonra bir alkış tufanı kopmuş ve papaz sinirlenerek "Burası kilise, burada alkış olmaz!" diye uyarıda bulunmuş!

Yukarıdaki haber bana birkaç hususa değinmem gerektiğini hatırlattı ve geçtim bilgisayarın başına! Üniversite yıllarımda meraktan olsa gerek birkaç defa İstiklâl Caddesi'ndeki St. Antuan Katolik Kilisesi'ne girdim. Bir keresinde girerken başımızdaki şapkalardan dolayı görevli bizi uyardı ve "Burası kilise; burada şapka takılmaz; saygı gösterip şapkayı çıkartın!" minvalinde bir şeyler söyledi. Biz de kurallara uyduk ve şapkamızı çıkardık.

Yazıma güç katmak için bu ifadeyi kullanmak zorundayım! Elin gavuru dinine ve ibadet alanlarına ne kadar da çok saygı gösteriyor ve başkalarının da kendi kutsallarına saygı göstermesini isteyerek takibini de yapıyor! Ama biz Müslümanlar her konuda olduğu gibi bu konuda da eksiğiz! Yabancıların bizim mescitlerimize, camilerimize gösterdiği saygıyı bizler göstermiyoruz! Yabancı bir turist kadın camiye girerken eşarp takıp etek falan giyerek saygı gösteriyor ama bizim Cerensu Abla'nın hiç umrunda değil! Amiyâne tabirle g.tü başı açık giriyor Allah'ın evine!

Camilerimize hiç saygı göstermiyoruz! Camilerin görevlileri bile bu konuda sınıfta kalıyor! Ya hu imamlığını yaptığın caminin tuvaletleri pislikten geçilmiyor be hoca! Cemaatin adamakıllı taharetlenmeden namaza geliyor; buna nasıl göz yumabiliyorsun? Niye bunu düzeltmek için çaba harcamıyorsun ey Diyanet İşleri Başkanlığı?

Bir diğer konu ise biz Müslümanlar maalesef eziğiz! Dinî konularda doğruyu beyan etmekten çekiniyoruz! Davamıza tam manasıyla sarılamıyoruz! Dinimizi yaşayamıyoruz ve başkalarına da "Ne derler acaba?" düşüncesiyle anlatamıyoruz! Bu gruba ben de dâhilim maalesef! Bak elin papazı hemen yanlışa müdahale etmiş! Bizim imamlar cenaze alkışlandığında bile sesini çıkarmıyor! "Durun, yapmayın efendiler! Bu yaptığınızın dinde, şeriatta yeri yoktur!" diyemiyor.

Bir de şöyle bir durum var ki ülkemiz maalesef hâin dolu! Bir din görevlisi çıkıp "Cenazede alkış olmaz!" dese gerici ilân edilir. Ancak asıl hocalar da böyle ilan edilmekten çekinmez aksine memnun olurlar! Doğruya doğru; eğriye eğri diyebilmek ne güzel! İnandığımız dini en güzel şekilde yaşarız umarım son nefese dek!