460: Arkadaşının B.kunu Yiyen Fil

Recep Hilmi TUFAN | rehitu.com
By -
9
#BirYaşımaDahaGirdim etti 460! 

Aslında istemeden de olsa 457. yaşımda bahsettiğim "Coprophilia" olayına temas edeceğim tekrar. Bu sabah 9gag'de gördüğüm video beni şaşırttı ve yaşlandırdı. Bir fil diğer filin makatına hortumunu sokup çok afedersiniz dışkısını çıkardı ve onu parça parça ısırarak afiyetle yedi!Bu nasıl olabilir diye bir araştırayım dedim ve sonrasında öğrendim ki hayvanlar âleminde bu gâyet normal bir olaymış. Normal olmasını yine bir nebze olsun kabul ediyor insan da "E be fil kardeş; çok mu acıktın da daha fırından çıkmamış b.ka saldırdın!" diyor içinden!

Hayvanlar âleminde buna "coprophagia" deniliyormuş. Bu tanımlama da Yunanca'dan geliyormuş ve "dışkı yemek" demekmiş. Farklı hayvan türlerinin dışkısını yemek, aynı türden olup da başka arkadaşının dışkısını yemek ve kendi dışkısını yemek gibi türleri de varmış. Bizim videodaki eleman ikinci gruptan. Onun entelektüelcesi de "allocoprophagia" diye geçiyor.

Dışkıyiyen hayvanlara örnek verecek olursak:

* Bok böceği ve termit gibi bazı böcek türleri
* Köpekler
* Tavşanlar
* Sığırlar
* Filler
* Pandalar
* Koalalar
* Su Aygırları
* Hamsterlar
* Kobaylar
* Şinşillalar
* Kirpiler
* Goriller

Bu hayvanlar dışkıseverlerden. Daha birçok da vardır herhalde. Dışkıları yemelerinin farklı farklı sebepleri var. Fillerin dışkı yemesinin sebebi ise yedikleri bitkileri kolaylıkla sindirmeleri için gerekli olan bakterilerin vücutlarında doğdukları anda bulunmaması imiş. O bakterileri bu dışkılardan elde ediyorlarmış. Daha detaylı bilgi almak isterseniz sizi şu Vikipedi sayfasına alayım.

Rabbim sebepsiz hiçbir şey yaratmamış! Subhanallah! 460. yaşımızda görüşmek dileğiyle...

Yorum Gönder

9Yorumlar


Yorumlarınızla yazıma katkıda bulunduğunuz için teşekkür ederim.

Forum'a da beklerim...

 1. yılın ilk gününe böylemi başlayacaktım .. makus talih :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ufku bilmem kaç kat artıran bilgidir bu; lütfen Ephendy'm!

   Sil
 2. Filleri bilmiyordum. Belgesellerden izlediğim kadarıyla fillerin dışkısı kokmuyormuş. Zaten saman gibi bir şey oluyor. Belki o yüzden yiyebiliyorlardır.

  Yine belgeselde kuşlarda görmüştüm. Anne kuş yavrularının dışkısını daha çıkarken alıyordu. Artık yiyor mu yoksa dışarı mı atıyor bilemiyorum. Yuvanın temizliği için olsa gerek diye düşündüm. Hakikaten yuvalar hiç pis olmuyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rabbim her şeyi nizam ve intizam içinde yaratmış. İdrak edebilmek lâzım Sn. Müfred!

   Sil
 3. İlginç bir bilgiymiş cidden :)

  YanıtlaSil
 4. B.k yesinler :)gerçekten çok güzel ve B.ktan bir yazı olmuş :) saygılar.

  YanıtlaSil
Yorum Gönder

#buttons=(Anlaşıldı, Tamam!) #days=(20)

Bu blogda çerezler kullanılmaktadır. Şimdi Kontrol Et!
Ok, Go it!