460: Arkadaşının B.kunu Yiyen Fil

#BirYaşımaDahaGirdim etti 460! 

Aslında istemeden de olsa 457. yaşımda bahsettiğim "Coprophilia" olayına temas edeceğim tekrar. Bu sabah 9gag'de gördüğüm video beni şaşırttı ve yaşlandırdı. Bir fil diğer filin makatına hortumunu sokup çok afedersiniz dışkısını çıkardı ve onu parça parça ısırarak afiyetle yedi!Bu nasıl olabilir diye bir araştırayım dedim ve sonrasında öğrendim ki hayvanlar âleminde bu gâyet normal bir olaymış. Normal olmasını yine bir nebze olsun kabul ediyor insan da "E be fil kardeş; çok mu acıktın da daha fırından çıkmamış b.ka saldırdın!" diyor içinden!

Hayvanlar âleminde buna "coprophagia" deniliyormuş. Bu tanımlama da Yunanca'dan geliyormuş ve "dışkı yemek" demekmiş. Farklı hayvan türlerinin dışkısını yemek, aynı türden olup da başka arkadaşının dışkısını yemek ve kendi dışkısını yemek gibi türleri de varmış. Bizim videodaki eleman ikinci gruptan. Onun entelektüelcesi de "allocoprophagia" diye geçiyor.

Dışkıyiyen hayvanlara örnek verecek olursak:

* Bok böceği ve termit gibi bazı böcek türleri
* Köpekler
* Tavşanlar
* Sığırlar
* Filler
* Pandalar
* Koalalar
* Su Aygırları
* Hamsterlar
* Kobaylar
* Şinşillalar
* Kirpiler
* Goriller

Bu hayvanlar dışkıseverlerden. Daha birçok da vardır herhalde. Dışkıları yemelerinin farklı farklı sebepleri var. Fillerin dışkı yemesinin sebebi ise yedikleri bitkileri kolaylıkla sindirmeleri için gerekli olan bakterilerin vücutlarında doğdukları anda bulunmaması imiş. O bakterileri bu dışkılardan elde ediyorlarmış. Daha detaylı bilgi almak isterseniz sizi şu Vikipedi sayfasına alayım.

Rabbim sebepsiz hiçbir şey yaratmamış! Subhanallah! 460. yaşımızda görüşmek dileğiyle...