Mantımız Akdeniz Toros'tan!

Recep Hilmi TUFAN | rehitu.com
By -
28
Eskiden hiçbir şeyi hazır almazdık. Komşular, akrabalar bir araya gelir sırayla birbirleri için mantılar, kışlıklar, salçalar, yufkalar, erişteler hazırlarlardı.Artık her şey hazır paketli hâlde önümüze geliyor. Kırsal kesimlerde yaşayanlar azaldı ve herkes kentlere göç etti. Kırsal kesimlerde kalanlar da artık bir kentli gibi her şeye kolay bir şekilde ulaşabiliyor.

Hanımlar da artık devrin gerekliliğinden olsa gerek çalışıyorlar ve bu tarz mantı, salça, yoğurt gibi ev yapımı gıdalara yoğunluk veremiyorlar. Zaman su misali akıp geçiyor. Yapılacaklar listesi bir türlü tükenmiyor ve bir koşuşturma içinde hayat devam ederken her şeyin hazırına ve pratiğine yöneliyoruz artık.

Mantı sevmeyen yoktur herhalde. Ev yapımı mantı yemeyeli uzun yıllar oldu. Eskiden biz de köyde yaşarken yapardı annemler. Mantı yapmak da ustalık gerektiriyor. Onu büzmesi bile ayrı bir maharet. Eskiden yediğime içtiğime çok dikkat etmezken canımız çektiğinde hazır mantılardan alıyorduk. Hiçbirinden gerçek ev yapımı mantı tadı alamadık. İçinde kıyma bile olmuyordu. Kıyma dedikleri de soya fasülyesi gibi bezelye gibi bir şeyler oluyordu.

Geçen hafta Akdeniz Toros'un mantısını alıp denedik. 12,00₺ veya 15,00₺'ye aldım 500gr'lık paketini. Eşim önyargıyla yaklaştı içindekiler gerçek et değildir dedi ben de olur mu öyle şey bir deneyelim; Akdeniz Toros seni ne zaman yanılttı dedim? Bir keresinde Akdeniz Toros'tan acılı sucuk almıştım o zaman suçu bende değil de markada bulmuştu hanımefendi de garezi oradan geliyor. :) Bizim hanımda bazen muhatabı yanlış alma zaafiyeti var. Aman duymasın! :)Neyse efendim hanım pişirdi mantıyı ve bir güzel afiyetle yedik ailecek! Hepimiz çok beğendik. Eşim, mantının gerçekten helal, doğal ve lezzetli olduğunu teyit etti. Soya ve galeta unu da içermiyor Akdeniz Toros Mantı.

Fiyatı sözde mantılara kıyasla pahalı gelebilir ancak hakiki ev mantısı tadında olan mantılar ile kıyasladığınızda ucuz bile tutulmuş fiyatı. Bundan sonra her gördüğümde muhakkak alacağım! Anne eli değmiş gibi harika bir tadı var!

Siz hiç denediniz mi Akdeniz Toros ürünlerinden? Mantı sever misiniz? Hanımlar bu sorum size en son ne zaman kendi ellerinizle mantı yaptınız? Mantısever blogger ReHiTu mutlu bir haftasonu geçirmenizi diler!


Tags:

Yorum Gönder

28Yorumlar


Yorumlarınızla yazıma katkıda bulunduğunuz için teşekkür ederim.

Forum'a da beklerim...

 1. Akdeniz de mantı pek yaygın değildir diye biliyordum ancak demek ki yanılmışım.Teşekkürler bilgilendirme için.

  YanıtlaSil
 2. Mantıyı kendim yapıyorum.Dışarıdan alınan mantılar da içi çok kuru kalıyor.Ev yapımı daha leziz oluyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Görürseniz denemelisiniz Akdeniz Toros'u. Aynı sizinki gibi olacak Sibel Hanım. :)

   Sil
 3. Tadı gerçekten güzel. Objektif bir yorum olarak kabul edin lütfen Sn. Müfred.

  YanıtlaSil
 4. Akdeniz Toros markasını daha önce duymamıştım abi senin sayende yeni bir marka daha öğrenmiş olduk :)

  YanıtlaSil
 5. Biz de hep evde hazırlarken geçen gün gördük Akdeniz Torosta. Aldık, denedik ve memnun kaldık.

  YanıtlaSil
 6. mantı bayılırıım. bunu not aldım piku :)

  YanıtlaSil
 7. şimdi mantı olsa da yesek :) Akdeniz Toros markasını daha önce duymamıştım not alayım hemen :) bu arada güzel yazı için teşekkürler

  YanıtlaSil
 8. bizde evde yapanlardanız..ama hazır yemek sevenler, öğrenciler için alternatif olabilir...

  YanıtlaSil
 9. Mantıya bayılırım ve asla hayır demem ve bu çok güzel görünüyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Alıp denemelisiniz Elmas Hanım. Afiyet olsun şimdiden...

   Sil
 10. Mantısever abim. Canımızı çektirdin 😉

  YanıtlaSil
 11. gece gece olacak iş mi bu şimdi :)

  YanıtlaSil
 12. Manti cok severim eskiden yapardim da simdi hamuru ölcülü tüketiyoruz 😊

  YanıtlaSil
 13. matı bir çok hanım kurtarıcısı gibi hızlı ve pratik bir yemek olduğu için akdeniz toros mantısını denemedim ama denk gelirsem birde tavsiyenizi deneyeceğim teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Muhakkak memnun kalacaksınız Engin Bey. Emin olabilirsiniz.

   Sil
Yorum Gönder

#buttons=(Anlaşıldı, Tamam!) #days=(20)

Bu blogda çerezler kullanılmaktadır. Şimdi Kontrol Et!
Ok, Go it!