Kırık Telefonla Dolandırıcılık!

Bugün bizzat şahit olduğum bir olayı anlatmak istiyorum sizlere. Lütfen siz de okuduktan sonra kamu spotu niyetine her yerde paylaşınız ki bu tarz adamlar, kimseyi mağdur edemesin!

Bugün Bursa'da sanayinin kalbi diye nitelendirilen NİLTİM'de bir bayiide oturuyordum. Bir anda dükkan sahibi Recep Ağabey, birisinin çağırmasıyla dışarı çıktı. Dışarıda kısa bir bağrışma falan oldu; sonra Recep Ağabey içeri girdi. Ne oldu diye sorduğumuzda az evvel dükkandan çıkan arkadaşı arabasıyla bir adamın eline çarpmış; o adamın elindeki telefon da yere düşmüş ve kırılmış. Telefonu kırılan kişi zararının karşılanmasını istiyormuş. Recep Ağabey'in arkadaşının acil işi olduğu için konuyu kendisine havale etmiş. 

Recep Ağabey içeri girince arkadan telefonu kırılan adam da geldi. Recep Ağabey'e de tekrar zararının karşılanması talebini iletti. Telefonun markası Samsung Galaxy Note 5 idi. Cidden de ekran komple kırıktı. "Çalışıyor mu bir bakalım." dediler ancak "Şarjı yok; çalışır." dedi adam. Recep Ağabey, çalışanlarından birine talimat verdi "Gidin beraber bir telefoncuya tamir ettirin." dedi. O sırada adam hemen lafa girdi ve "Ben Malatya'ya gideceğim, şimdi siz burada yaptırırsanız ve tekrar bozulursa ben orada tekrar yaptırmak zorunda kalırım; o yüzden yaptırmayalım da parasını verin." dedi. 

Recep Ağabey niyetini anlamıştı ama çaktırmadı "Kardeşim bak sen yapıyorsun diye demiyorum ama kulağımıza geliyor; böyle vurdu, çarptı, kırdı muhabbetine eski kırık telefonlar ile dolandırıcılık yapanlar varmış!" dedi. Adam anlamazlığa geldi ve talebini yineledi. "20 gün önce de kırılmıştı ekranı; ben 650,00₺'ye yaptırmıştım." dedi. Recep Ağabey sinirlendi kredi kartını verdi çalışanına "Gidin, yaptırın!" dedi. Adam hâlâ para koparmanın peşindeydi. Bu sefer devreye çalışanı Ferhat girdi ve adamın planını anlayınca; dinsizin hakkından imansız gelir minvâlinde sert konuşmalar ile adamı kovdu. Recep Ağabey olaydan sonra "Ben anladım zaten olayı; o yüzden de rahat bir şekilde verdim kartı, çünkü tamirciye gitmeyecekti adam!" dedi. 

Aman dikkat! Dolandırıcılar, üçkağıtçılar çoğaldı ve sınırları zorlayan değişik taktikler ile insanları kandırıp paralarını alıyorlar! Bu adamlar da bana çarptın, vurdun ve elimdeki telefonu düşürttün yalanıyla insanlardan vurgun yapıyorlar. Günde bir kişiyi kandırsalar ve 500,00₺'sini alsalar ayda 15.000,00₺ yapar!

Lütfen bu yazıyı paylaşın ki kimseyi bu şekilde kandıramasınlar! Sizin denk geldiğiniz, duyduğunuz değişik dolandırıcı taktikleri var mı? Varsa paylaşır mısınız?