ReHiTu Bloglar Topluluğu

Bir sürü blogum olduğunu biliyorsunuz. Ana blogum şu an sizin de görüntülediğiniz rehitu.com. Diğerlerinin hepsi alt domainlerle bu bloga ismen bağlı ancak cismen bağlı değiller. İsmen bağlı çünkü hepsinin sonu .rehitu.com şeklinde bitiyor. Cismen bağlı değiller çünkü bu blogların hepsi Blogger'da ayrı ayrı bir blog. 

Bloglar hakkında aldığım en çok yorum bu kadar blogla nasıl ilgilendiğim. Dikkat ederseniz ben genelde hafta sonları aktif olabiliyorum bloglarda. Diğer günlerde vaktim olmuyor. Vaktim olsa dahi mailleri okumakla geçiyor bilgisayar başında vaktim. Hafta sonları da tam bir bağımlı gibi bloglarımla ilgileniyorum. Tabii ki bunu yaparken ailemi ihmal etmiyorum.

Açtığım bloglar için konu bulmakta zorlanmıyorum. Tam aksine bir sürü konu buluyorum ancak o konuları yazıya çevirecek vakit bulamıyorum. Hafta sonu bulduğum vakitlerde hâlletmeye çalışıyorum ancak bu sefer de bazı yazılar güncelin dışında kalmış oluyor. Neyse ki ticârî bir beklentim yok. O yüzden dert etmiyorum. Paylaşmak bana huzur veriyor ve beni mutlu ediyor.


Yukarıda tüm bloglarımı görebiliyorsunuz. Merak ettiğim bir şey var. Acaba blogların bu sıralaması sizde de aynı mı? Veya bu sıralama farklı farklı etmenlerle değişiyor mu acaba?

Bloglarımın her biri adından ne ile ilgili olduğunu belli ediyor zaten. ReHiTu Bloglar Topluluğu'nun son üyesi Dilim Dilim Türkçe oldu. Yarın sabaha başka bir niş konuda başka bir blog açmayacağımın garantisini ben bile veremem. Kendimi "Ota B.ka Blog Açan Adam" olarak tanımlıyorum artık. Özellikle GoDaddy üzerinden DNS yönlendirmesi yaparak tek bir alan adına yukarıdaki sayı adedince alt domainler eklemek oldukça cezbedici geliyor. Bu alt domain olayında bir sınır var mıdır açıkçası onu da bilmiyorum. 

Böyle yapmamın SEO açısından zararlı olduğunu söyleyenler de var. Yemişim SEO'sunu. Evet bu paylaşımları birileri gelsin diye yapıyoruz ama sırf SEO'ya uygun hâle gelebilmek için saçma sapan işler yapmaya gerek yok. Benim içime siniyor mu, siniyor. Gerisi önemli değil. 

Yıllar evvel ReHiTu mahlası ile sosyal medyalarda gezerken Ömer EKİNCİ bana rehitu.com boş. Alıp değerlendirmelisin demişti. Onun bahsettiği değerlendirme daha elle tutulur, daha fiziksel bir girişimdi muhtemelen. Kendisi girişimci olduğu için ReHiTu markasıyla bir şeyler yapabilirsine getirmişti. Son zamanlarda kendi kendime düşünüyorum. Bir iş kursam muhakkak ReHiTu'yu değerlendiririm herhalde. Haydi şimdi klavye sizde. ReHiTu'ya en uygun nasıl bir iş, girişim, marka vb. olabilir? Fonetik açıdan bakın olaya. YuMaTu vardı mesela eskiden. ReHiTu'dan nasıl bir cacık olur? Haydi dökülün... :)