"Hristiyan Olabilirim Ama Örnek Aldığım Tek İnsan Hz. Muhammed'dir."

Sizce üstteki söz kime aittir? Bu bir futbolcu. Peki hangi ünlü futbolcu böyle bir şey söylese biz Müslümanların daha çok hoşuna gider?
  • Cristiano Ronaldo
  • Lionel Messi
  • Robert Lewandowski
  • Neymar
  • Kevin De Bruyne
Sanırım yukarıya yazdığım isimler hepinizin aklına gelen ilk cevaplardandır. Bu güzel söz maalesef bu üstteki 5 futbolcudan birine ait değil ancak birileri daha fazla takipçi kazanmak, daha fazla ilgi çekmek için üstteki sözü Cristiano Ronaldo'ya atfetmiş. Üşenmemişler bir de görsel hazırlamışlar aşağıdaki gibi:

Cristiano Ronaldo Prophet Muhammed

Bunda Cristiano Ronaldo'nun çok sevilmesinin yanısıra İsrail'e karşı Filistinlileri desteklemesi; pandemi sürecinde Kur'ân-ı Kerîm okumaya başladığını açıklaması vs. de etkili olmuştur diye düşünüyorum.

Cristiano Ronaldo'nun İslâmiyetle şereflenmesi tabii ki tüm Müslümanları sevindirir. Sadece Türkiye'deki Müslümanlar değil tüm dünya genelindeki Müslümanlar, Ronaldo'nun Müslüman olmasını istiyor sanırım ki dönem dönem üstte bizim Türk arkadaşların yaptığı gibi çeşitli düzenlemeler ile Ronaldo'yu İslam dinine yakın görüp göstermek için çalışmalar yapıyorlar. İran'da da şöyle bir yapılmış zamanında mesela:

Ronaldo Kelime-i Tevhid

Normalde sağ köşede gördüğünüz çerçevenin üzerinde düzenlemeler yapıp Kelime-i Tevhîd'e çevirmişler İranlılar da. Tamam bunlar güzel şeyler ama yalan da çok büyük bir günahtır ya hu mübârekler. Eğer gerçekten Ronaldo'yu Müslüman olarak görmek istiyorsanız o zamanlar 14 yaşında olan Diyarbakırlı genç Recep ATEŞ gibi kendisini İslâm'a dâvet eden bir mektup hazırlayıp gönderin Ronaldo'ya.

Neyse biz tekrar dönelim konumuza. "Hristiyan olabilirim ama örnek aldığım tek insan Hz. Muhammed'dir." sözü Javier Hernandez'e aittir. Zamanında Manchester United'da da oynayan futbolcunun bu sözü nedense Ronaldo'ya atfedilmiş.

Javier Hernandez and Prophet Muhammed

Aslında Türkçe çevirisinde de biraz kurnazlık yapılmış gibi. Birebir çeviri yaparsak Hernandez "Ben Müslüman değilim ancak benim görüşüme göre en iyi insan Muhammed (sas) Peygamber'dir." demiş.

Bu konuyu neden mi yazdım? Çünkü takıntılıyım. İnternette her görülene, sosyal medyada her görülene inanılmaması gerektiğini savunan biriyim. Bu konular hakkında geçmişte de yazılar yazdım zaten. Kısa bir arama turu ile o yazılarıma da ulaşıp okumanızı isterim. Özellikle belli bir yaşın üstündeki kesim her gördüğüne inanmakta nirvana yapmış durumda.

Bayram sabahı bu yazıyı paylaşmak istemezdim ancak birkaç gün öncesinden yarım kalmıştı. Kurban kesim hizmetine kadar vakit varken aradan çıkarıvereyim dedim. Bu vesile ile sizlerin de Kurban Bayramını en içten dileklerimle tebrik eder; sosyal mesafeye dikkat etmenizi hatırlatırım.

Sağlıcakla kalınız...
Kategoriler