Ana içeriğe atla

Nitelikli

514: Hareket Edebilen Köprüler

#BirYaşımaDahaGirdim etti 514!
Hareket eden köprü deyince benim ilk aklıma Galata Köprüsü gelir. 5 sene İstanbul'da yaşadığımda da birkaç defa şahit olmuştum açılıp kapandığına. Galata Köprüsü haricinde de Türkiye'nin farklı noktalarında bu şekilde açılıp kapanan köprüler varmış. Hatta bunlardan ilki Bartın'daki Boğaz Köprüsü imiş. Bartın'daki (yerel halkın isimlendirmesi ile) Boğaz Köprüsü, tıpkı Galata Köprüsü gibi baskül sistemli olarak imal edilmiş 1961 - 1966 yılları arasında.


Gigadgets'in derlediği bir video var ki benim bu paylaşımı yapmama vesile oldu. Bu videoda dünyanın dört bir tarafındaki harika tasarımlara sahip hareketli köprüleri görebileceksiniz. Videoda gösterilen köprüler sırasıyla şöyle: Jacques Chaban- Delmas Köprüsü (Fransa'nın Bordeaux kentindeki Garonne nehri üzerindeki dikey hareketli köprü. 2013 yılında kullanıma açılmıştır.)Rolling Köprü (Londra'nın Paddington şehrindeki bu köprü yaya kullanımı içindir. Yaptığı kıvrılma hareketinden a…

Hakkımda

Kendim hakkında bir şeyler yazmak hep zor gelmiştir bana ancak yine de bir şeyler yazmaya çalışacağım.

Aslında 18.02.1988'de doğmama rağmen 06.08.1988 tarihinde görünüyor nüfus cüzdanımda.
Aslen Afyonkarahisarlıyım ancak Kütahya/Tavşanlı'da doğdum. Aslen Afyonlu olduğumuz için orta okulun son sınıfını tersine göç ettiğimiz Afyon'da okuduktan sonra 2002'de Afyonkarahisar Cumhuriyet Lisesi'nin yabancı dil ağırlıklı Süper Lise kısmına başladım. Hazırlıkla birlikte 4 yıl okuduktan sonra 2006'da İstanbul Üniversitesi İtalyan Dili ve Edebiyatı'na başladım. 2010'da üniversiteden mezun olduktan sonra 1 yıl da mânevî anlamda tekâmül edebilmek adına Tekâmül eğitimi aldım İstanbul Sultangazi'de.

2011'de profesyonel anlamda ilk iş hayatım başladı. Uşak'ta bir firmada 3 yıl Pazarlama ve İhracat Sorumlusu olarak çalıştıktan sonra gayrimenkul sektörüne atıldım. Çıraklığını yapmadığımız işin patronluğuna direkt atlayınca başarılı olamadım ve 6 ay sonra kapattım. 2015 Haziran'dan beri İstanbul merkezli bir firmanın Güney Marmara Bölge Sorumlusu olarak çalışıyorum ve Bursa'da yaşıyorum.

Blog tutmak, sosyal medyada paylaşımlar yapmak beni mutlu ediyor. Herhangi bir maddî beklentim yok. Sosyal medyada ismimle, rehitu veya rehitucom kullanıcı adları ile beni bulabilirsiniz.


Yorumlar

 1. Sevgili Recep; haddim olmayarak bazı önerilerde bulunmak isterim lütfen kabul et. Logo ve daha kapsamlı bir temaya geçebilirsin belki.. Bu da güzel..

  YanıtlayınSil
 2. Bu konularda çok becerikli değilim. Vaktim de olmadığı için çok fazla uğraşamıyorum. Bu yazı bile yarım kalmış baksanıza.
  Uyarınız için teşekkürler. Üzerinde düşüneceğim. Sizin önerilerinize de açığım.

  YanıtlayınSil
 3. Abi yıllardır bekliyorum şu sayfayı bi tamamlamadın be :) Bir gün süpriz yapda bana tammalanmış olsun burası :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. :) Notumu alıyorum kardeşim benim. :)

   Hakkımda merak ettiklerini direkt sor sen. :)

   Sil

Yorum Gönderme

Yorumlarınız için teşekkürler!

Popüler Yayınlar