Google Translate ile Erişim Yasaklarını Delme

Biliyorsunuz ülkemizde sık sık bazı sitelere veya bazı yayınlara erişim yasağı getiriliyor. Bunun üstesinden gelmek için insanlar DNS değişikliği ve VPN gibi yöntemlere başvuruyor. Benim bugün öğrenip bir yaşıma daha girdiğim yöntem önceki bildiklerimden daha kolay ve kullanışlı. Yapmanız gereken Google Translate kullanmanız.

Google Translate sizlerin de bildiği üzere Google Amca'nın çeviri hizmeti sunan bir servisi. Google Çeviri diye devam edelim bahsetmeye. Google Çeviri'ye ister kelime, ister cümle, ister paragraf, isterseniz de web sayfasının adresini yazarak genel bir çeviri yaptırın bana mısın demiyor ve çeviriyor.

Google Çeviri bu çeviri hizmetinin yanısıra erişime kapatılmış web siteleri ve sayfalarını da bize çevirip getiriyor ve böylece erişime kapanmış sayfayı da rahatça görüntüleyebiliyoruz. Aslı gibi olmasa da iş görür.

Peki bu erişim yasağını delmek için ne yapmamız gerekiyor:

* Öncelikle https://translate.google.com.tr adresine giriyoruz.
* Burada çevrilecek bölüme erişime kısıtlanmış web sitesi veya sayfasının url'sini yazıyorsunuz ve  "Tercüme Et" yazısına tıklıyorsunuz.

Kaynak: Akademi Dergisi

* Çevrilen sayfa açıldığında erişime kapanan sayfayı karşınızda göreceksiniz. Otomatik bir çeviri gerçekleştiyse de sağ üst köşedeki "Orijinal" yazısına tıklayarak sayfanın orijinal dilini görebilirsiniz.


Türk makamlar tarafından kapanmadan önce aktif kullandığım Vikipedi'ye yukarıda gördüğünüz üzere bu yöntemle ulaşabildim.

Ben bu yöntemi bugün öğrendim. Ya siz? Sizin bildiğiniz farklı yöntemler var mıdır?
Kategoriler