Nareepol Ağacı Gerçek mi, Sazan.avi mi?

Sabah sabah Pinterest'te dolaşırken aşağıdaki görseli gördüm.


Nareepol yazıp Google Amca'ya bir sorayım acaba gerçek mi yoksa sazan.avi mi dedim. Sadece Türkçe kaynaklara bakacak olsak neredeyse inanacaktım gerçek olduğuna. Ancak değilmiş. Farklı kaynaklardan araştırdım ve sonuç olarak internette, sosyal medyada her gördüğümüze inanmamamız gerektiğini tekrar öğrendim.

Ağacın gerçek olmadığına dâir Türkçe bir yazıyı BitkiCenter isimli websitesinde Yasemin YALÇIN kaleme almış. Muhtemelen o da benim bulduğum İngilizce kaynaklardan yararlanmış.

Şöyle ki bu Nareepol efsanesinin ilk ortaya çıkış 2008'li yıllara dayanıyor. 2008 yılına kadar hiçbir yerde böyle bir kaynak yok. Hatta Google arama trendlerinden de araştırdığınız üzere "Nareepol" kelimesinin ilk araması Nisan 2008'de gerçekleşmiş.Çizelgeden de görebildiğiniz üzere 2004'ten 2008'e kadar hiçbir arama yapılmamış.

Kadın vücudu şeklindeki meyvelere sahip olan Nareepol'ün sahte olduğuna dâir diğer bir kanıt ise internette dolaşan fotoğrafların hepsinin aynı olması. Mâdem Tayland'da böyle meyve veren bir ağaç var neden hiçbir gezgin, hiçbir botanik bilimci bu konuyu ele alıp fotoğraflarını çekmemiş ki! Böylesine ses getirecek bir konunun unutulması veya gözardı edilmesi mümkün değil!

Nareepol aslında Tayland'da efsanevi bir olgu imiş. Bu efsaneden yola çıkan birtakım uyanıklar da bu şekilde bir meyve veren ağaç var diye yem atmışlar ve sazan.avi'na başlamışlar.

Kurban olduğum Allah neler yaratıyor demeden önce internette her gördüğümüze inanmamamız gerektiğini unutmayalım. İnternet efsanesi olan bir olayı daha aydınlatmış olduk. Sizin de bu şekilde karşılaştığınız internet efsaneleri var mı?
Kategoriler