Dünyanın En Renkli 10 Yeri

Aşağıdaki fotoğrafları görünce muhtemelen böyle yerlerin olamayacağını; hayaller sonucu üzerinde oynanmış fotoğraflar olduğunu düşüneceksiniz. Ama öyle değil. Aşağıda göreceğiniz her yer gerçekte de mevcut. Mars'ta falan da değil, Dünya'mızda. 

Başlıyoruz.

1. Lavanta Tarlaları / Fransa

Fransa'nın Provence Bölgesi'nde yaz aylarında bu muhteşem görüntüyü yakalayabilirsiniz. Tıpkı bizim ülkemizde de (benim bildiğim) Manisa Alaşehir'de gözün alabildiğine üzüm bağları olduğu gibi. 

2. Procida Adası / İtalya

Akdeniz'e uzanan renkli evleriyle tam da yaşanılası bir ada. Bodrum'un beyaz evleri mi, Procida'nın renkli evleri mi desem oyunuzu hangisinden yana kullanırsınız?

3. Cano Cristales Nehri / Kolombiya

"Beş Renkli Irmak" diye de bilinen Cano Cristales Nehri'nin bu renklere bürünmesinin sebebi etrafındaki nâdir bulunan bitki örtüsü imiş. 

4. Retba Gölü / Senegal

Tuzlu sularda yetişen ve insana bir zararı olmayan bir bakteri türünden dolayı pembemsi bir renk alan Retba Gölü, Senegal'in en çok turist çeken yerlerinden.

5. Lale Bahçeleri / Hollanda

İnsanın baktıkça bakası geliyor. İstanbul gibi sahte laleci değiller en azından. :)

6. Büyük Mercan Kayalıkları / Avustralya

Pasifik Okyanusu'nda yer alıp Dünya'nın en büyük mercan kayalığı olan Büyük Mercan Kayalıkları (Great Barrier Reef) 400 mercan, 500 deniz yosunu ve 1500 balık türüne ev sahipliği yapıyor. Bu kadar çeşidin de farklı farklı renklerinden bu renk cümbüşü ortaya çıkıyor.

7. Luoping / Çin

Kanola çiçekleri açtığında tam bir "altın deniz" olan Luoping; Çin'de tarımsal faaliyetleri ile ünlü bir il. 

8. Çiçekler Vadisi Millî Parkı / Hindistan

Burası sonradan oluşturulmuş bir çiçek bahçesi değil. UNESCO tarafından Korunması Gerekli Dünya Mirası olarak nitelendirilmiş Himalayalar'a doğru uzanan; geçmişi olan harika bir vadi burası. Gitmek, görmek lâzım.

9. Shibazakura Tepesi / Japonya

Bahar geldiğinde Fuji Dağı'nın eteklerine giden yollar pembenin her türlüsünden yosun yaprakları ile kaplanır. Shibazakura, Japonca'da yosun yaprağı demekmiş. Bizde de nedense sadece yeşil yosun yaprakları var. :)

10. Natron Gölü / Tanzanya

Natron Gölü o kadar tuzludur ki rengi kırmızıya dönmüştür. Çok tuzlu olması sebebiyle çoğu bitki örtüsü ve faunaya zararlıdır. Yüzülür mü ki acaba?