Mide Kanaması Geçirdim

Ben yandım eller yanmasın diye bu konuyu bloguma yazmaya karar verdim. Evet haftabaşında başladığını tahmin ettiğimiz ancak 3 gün önce gece tuvalette bayılıp hastaneye kaldırılmamla farkettiğimiz bir mide kanaması süreci atlattım. Detaylı bir şekilde anlatmaya çalışacağım ki benim gibi bilinçsiz hareket etmesin bu yazıyı okuyanlar. Sağlık ile ilgili bir konu olduğu için mide bulandırıcı ifadeler olabilir şimdiden kusura bakmayın; çok af edersiniz.


02.11.17'de gece 02:00 sıralarında tuvalete kalkmıştım. Zaten yatmadan önce kendimi çok da iyi hissetmiyordum. Tuvalette bayılıp kaldım. Eşim gürültüme koşup gelmiş. Anlattığına göre uyuyup kaldığımı düşünmüş ve çok sinirlenmiş bana. Sonra durumun öyle olmadığını anlamış ve beni soğuk suyla kendime getirmiş. Allah'tan misafirlerimiz vardı evde kayınpederim ve kayınvalidem. Onları da çağırmış eşim ve o sırada tekrar bayılmışım. Beni tekrar kendime getirmişler. Anlattıklarına göre dilim falan kaçıyormuş. Sonra ambulansı çağırmışlar. 

Ambulansla birlikte gelen sağlık görevlileri ciddi bir şey olabilir diye önce ambulansa aldılar ve orada EKG çektiler. Bir sorun görünmüyor ancak yine de hastaneye gitmek de fayda var dediler. Eşimle kayınpederim kendi aracıyla arkadan geldiler. Direkt Bursa Devlet Hastanesi Acil Servisi'ne götürdüler ve kırmızı alana aldılar. Hâlâ halsizdim. Orada da EKG çektiler. Sonra Tomografi'ye gönderdiler ve bir şey bulamadılar.

Elektrokardiyografi (EKG), kalp kasının ve sinirsel iletim sisteminin çalışmasını incelemek üzere kalpte meydana gelen elektriksel faaliyetin kaydedilmesi. Bu kayıt ile elde edilen grafiğe Elektrokardiyogram (EKG), kullanılan alete de Elektrokardiyograf denir.

Ben yaklaşık 2 haftadır bel fıtığı tedavisi için Neurontin 600mg, Doxium 500mg ile Naprosyn kullanıyordum. Haftabaşından itibaren de Naprosyn bittiği için ve doktor da sözlü olarak önerdiği için Apranax kullandım. Bunları da zaten biz yanımızda götürmüştük ve doktorun düşünürken aklına geldi ve "dışkında bir değişiklik var mıydı?" dedi. Biz de "Evet 2-3 gündür simsiyah, boya gibiydi." deyince; "Niye söylemiyorsunuz, bu anormal bir şey değil mi?" diye biraz sitem etti. Ben aslında bu konuyu eşime söylemiştim ve ikimiz de bunu haftasonu yediğimiz çiğ köfteye bağlamıştık.

Dışkımız bize hastalıklar konusunda ön bilgi veriyor aslında. O yüzden dışkınızı arada kontrol etmeniz faydanıza olacaktır!

Hemen makatıma bir şey soktu ve "Biz başka sebepler ararken adam mide kanamasından gidiyormuş" diyerek hemen serum bağlattı ve beni İç Hastalıkları Bölümü'ne yatan hasta olarak sevk etti. 3 ünite de kan verilecekti. Sabaha kadar serum ve 1 ünite kan verildi.

Sabahleyin erkenden doktorum Sn. Bilgehan YÜZBAŞIOĞLU geldi ve ön bilgileri aldıktan sonra Endoskopi'ye gireceğimi söyledi. Çok geçmeden de beni Endoskopi odasına aldılar. Endoskopi sonucunda kanamanın şiddetli olduğunu ve şimdi ise durduğunu söylediler. Böyle bir kanamaya kullandığım ağrı kesiciler ile kas gevşeticilerin onikiparmak bağırsağımda olduğu öğrendiğim 1 cm genişliğindeki oldukça büyük ülserin tepkiye girmesinin sebep olduğunu öğrendim. Bu kanamanın bana yararlarından biri de mevcudiyet ihtimâlini düşündüğüm ülserin kesin mevcut olduğunu öğrenmem oldu. Bundan sonraki süreçte ülser tedavim devam edecek.

"Endoskopi", Gastrointestinal endoskopi adıyla da bilinen yemek borusu, mide, oniki parmak bağırsağı ve kalın bağırsağın incelendiği tetkik yöntemlerinin genel adı.

Endoskopi sonrası tekrar odaya çıktım ve orada serum ve kan verilmeye devam edildi. O geceyi de hastanede geçirdim. Hiçbir yiyecek - içecek verilmedi. Sadece son gün su ve süt içebileceğim söylendi. Cuma günü çıkış yaptığımda ise su ve sütün yanına ılık çorba ilave ettiler ve 2 gün bu şekilde beslenmemi 2 gün sonrasında ise püre kıvamında yemeklere geçiş yapabileceğimi söylediler. Her türlü ağrı kesici ve kas gevşeticilerin kullanımını kesinlikle yasakladı doktor. "Çok zor durumda kalırsan Vermidon kullanabilirsin." dedi.


10 gün evde yatak istirahati verildi. Şu an bu yazıyı yatmaktan sıkıldığım zamanlarda yazmaya çalıştım. Halsizliğim hâlâ devam ediyor. Doktor bunun normal olduğunu çünkü kan değerlerimi normal bir insanın seviyesine tam olarak çıkarmadıklarını 9-9,5 seviyesinde bıraktıklarını söyledi.

Hb değeri kandaki oksijen taşıyan proteindir.Bu değerin düşüklüğü anemiye işaret eder.Normal değerleri erkekte 13.8-17.2 ve kadınlarda 12-15.6 gram/dL dir.


Hastane ortamı gerçekten çok zor. Bursa Devlet Hastanesi de eski ve bakımsız bir hastane ancak doktorlar ve hemşireler çok iyiydi. Özellikle Acil Servis'te ilk tetkikleri yapan Uzman Dr. Hüseyin GÜL'e ve sonrasında benimle ilgilenen Gastoenteroloji Uzman Dr. Bilgehan YÜZBAŞIOĞLU'na ne kadar teşekkür etsem azdır. İkisi de işlerinde uzman doktorlar gerçekten. İç Hastalıkları Bölüm Hemşireleri de oldukça samîmî ve işlerini severek yapan bir ekip. Allah hepsinden râzı olsun!

Bu vesile ile Hz. Allah tüm dertlilere deva, hasta kullarına da şifa versin. Bayılma olayı yaşanmadan önceki akşam eşimle bir haberi yorumlarken kullandığım bir beyitle yazıma son vereyim:


Kategoriler