İlaç Kullanmadan Önce Sorulacak Sorular

Günümüzde maalesef peynir - ekmek gibi ilaç kullanımı var. Bunun önüne geçmek için herkes bir şeyler yapmaya çalışıyor belki ama sanki hiçbiri efektif değil. Hastalık hastası olmuş bir milletimiz var ve bilinçsizce ilaç tüketimi de hat safhada!


Hatırlarsanız geçmiş senelerde Sağlık Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu gibi devlet kurumları bu konularda kamu spotları da hazırladı.Bununla birlikte artık doktorlar hastalara kolay kolay antibiyotik yazmıyorlar ve eczaneler de reçetesiz antibiyotik satışı yapmıyorlar. Bunlar atılması gereken güzel adımlar ancak bizler daha çok bilinçlenmemiz lâzım. Şimdiki ilaçların hepsinin yan etkisi var. Bir tarafı iyileştirirken diğer tarafı bozuyor bu ilaçlar. Artık öyle bir devirde yaşıyoruz ki onaylamadığımız şeyleri de yapmak zorunda kalıyoruz maalesef.

Bu yazıyı yazmama sebep İnsan ve Hayat Dergisi'nin bu ayki sayısında yer alan şu bölümdü:


İlaç alırken hekime ve eczacıya yukarıdaki soruları %95'imiz sormuyor ancak doktorların %95'i de maalesef hastalarına ilaç yazmadan önce sorması gereken soruları sormuyor veya ilacı yazdıktan sonra yapması gereken açıklamaları yapmıyor. Hatırlarsanız Kasım ayı başında bu yanlış ilaç kullanımı yüzünden mide kanaması geçirmiştim.

En iyisi ve en güzeli hiç ilaç kullanmamak. Mecbur kalırsa da kocakarı ilaçları kullanmak. Adına siz alternatif tıp mı dersiniz yoksa başka bir şey mi dersiniz bilemem ancak yan etkisi olmayan tek ilaç türü bu. Tabii ki bundan da iyisi hiç hasta olmayıp ilaç kullanacak duruma düşmemek!

Peki siz doktora veya eczacıya yukarıdaki soruları soruyor musunuz? Doktorlar size ilaç vermeden herhangi bir soru soruyor mu?