Sütre Koyalım; Koymayanlara Koyduralım!

Sütre kelimesini belki de ilk defa duymuş olabilirsiniz. Namazla alâkalı bir terim. Namazla milletçe çok fazla alâkamız olmadığı için bilmeyenleri kınamamak lâzım! 

Sütre, Arapça bir kelime ve 3 farklı anlamı var:
Bizim yazımızla ilgili olan kısım 2. anlamı. Burada tanım biraz eksik olmuş sanki. Sütre sadece kırda veya açık bir yerde namaz kılarken değil önümüzden birinin geçme ihtimali olduğu her yerde (cami ve mescidin içinde bile) koyulur. 


İşte burada eksikliğimiz var. Cuma'dan Cuma'ya camiye giden bir millet olduğumuz cami ve cemaat âdâbını da bilmiyoruz tabii. Namaz kılanın önünden geçmek günahtır. İnsanları günaha sokmamak için önünden kimse geçmeyecek şekilde namaza durmak gerekmektedir ancak bunu uygulayanı mumla ara ki bulasın! Bomboş camide bile tam çıkış kapısının önünde duran adamlar gördüm ben.

"Peki bu sütre denilen şey zor bulunan bir şey mi?" diye soranlar olabilir. Hayır efendim! Sütre dediğimiz şey bir sandalye olabilir, bir çanta olabilir, bir mont olabilir. Maksat namaz kıldığını ve o alanın senin namaz kılma alanın olduğunu belirtmek ve belirlemek.

Sütre dikmeden (koymadan) caminin ortasında, öndeki insanların tam geçeceği yerde namaza duranları uyaralım lütfen.