Nadir Kelimeler - 2

Senin kelimelerle aran iyi dediler ve beni gazladılar. Ben de Nâdir Kelimeler serisine 2 numaralı içerikle devam edeyim dedim. Mâlum günlük hayatta çok az kelime ile hayatımızı idâme ettirebiliyoruz. Bu yüzden de az duyulan kelimeleri daha sonra duyduğumuzda bu ne demek ya hu der hâle geliyoruz. Benim bu seride yazacağım kelimeleri bazıları çok iyi biliyor ve kullanıyor da olabilir ancak ben yazımı çoğunluğa göre hazırlıyorum takdir edersiniz ki.

Şimdi gelelim bu seferki kelimelerimize:

* Bilâbedel
Serinin ilk yazısında She Is The Man'in hatırlattığı bir kelime "bilâbedel". She Is The Man'de kelime ilk olarak "bedeli karşılığında" gibi bir çağrışım yapmış ancak sonradan öğrenmiş ki anlamı tam tersine "bedelsiz" demekmiş. Evet "bilâ" kelimesi Arapça bir önektir ve İngilizce'deki "without"ın amcasının oğludur. "Bilâbedel"i en iyi tanımlayan İngilizce kelime ise "without cost"tur.
"Bilâbedel" birleşik yazılır. Dilimizde "bilâ" ile başlayan farklı kelimeler de vardır:


* Debdebe
"Debdebe" kelimesi de dilimize Arapça'dan girmiştir. "Görkem, gösteriş, şatafat, şaşaa, ihtişam" anlamlarına gelmektedir. Debdebeyi açıklarken ne kadar da güzel kelimeleri tekrar etmiş olduk. Eskiden sanki daha çok kullanılırdı bu kelime. Nadir kelimelerden sayılır artık herhalde. 

Bu sefer gözüme takılan nadir kelimeler bunlar. İlerleyen zamanlarda yine seriye devam ederiz herhalde. Sizin önerdiğiniz nadir kelimelere de muhakkak yer veririm.