444: Bisküvinin Gösterdikleri

#BirYaşımaDahaGirdim etti 444!

Pötibör bisküviyi herkes bilir. Çaya banması ne de güzel olur! Çaya banmak deyince geçenlerde Whatsapp, Twitter ve Instagram'da bir sosyal deney tarzında bir şey yapmıştım. Arkadaşlarıma şunu sordum:Her kesimden farklı cevaplar geldi. Farklı bir sorum daha olacak siz değerli blog okuyucularıma! Bir mekanda pötibör bisküviyi çaya bana bana keyif yapan birini gördünüz ne düşünürsünüz? Salaş bir mekan değil ama. Cevaplarınızı bekliyorum.

Pötiböre "petibör" diyen de var. Dilimize asıl vatanı olan Fransa'nın dilinden geçmiş ve TDK da pötibör olarak kabul etmiş:

Neyse bu pötibör bisküviyi dünyada ilk üreten firma Fransa Nantes'dan LU firması. Bu firma yaptığı işte o kadar detaylı bilgiler vermiş ki Coğrafya'dan sınıfta kalmamak için bisküviye bakıp bakıp banabilirsiniz çaya. İşte yaşlanmamıza sebep olan detay:


Pötibörden bu bilgileri öğrendiğimize göre favori pötibör markamızı da paylaşabiliriz. Bisküvi dediğin biraz kıtır olacak. Taze alınacak taze tüketilecek. Misafir gelince koyarım diye kenarda köşede bekletilmeyecek ki tazeliği kaybolmasın! 2 gün önce eşim marketten Torku'nun ürününü almış çok beğendik. LU Petit Beurre yiyenler varsa karşılaştırma yapsınlar lütfen. Türkiye'dekilerle alakası yok mu diyecekler acaba?

Haydi çökelim yorumlara! Hayırlı cumalar...