Malezya'dan Türbanlı Şampuan Reklamı!

Malezya, %60'tan fazlası müslüman olan bir ülke. Günümüzde Türkiye de dahil olmak üzere tam manasıyla İslâm'ı yaşayan bir ülke yok. O ülkelerin içinde "şimşekleri havada yakalayacak kadrolara sahip" topluluklar vardır belki ve onlar Ehli Sünnet vel Cemaat akidelerini yaşayıp yaşatmak için gayret gösterirler ancak hükümetlerin ve devletlerin bu konuda hiçbir desteği yoktur!


Konuyu dallandırıp budaklandırmayalım en iyisi! Geçenlerde bir Twitter kullanıcısı "Malezya'da şampuan reklamı" deyip dine hakaret eder sözlerle ele aldığım videoyu paylaşmış! Benim de ilgimi çekti ve hemen baktım. Videonun internette ses getirme dönemleri 3 Mayıs 2017 ve sonrası günlermiş. O zamanlar neler neler yazan olmuş!

Sazan gibi atlayanlar dinimize, Malezya'ya, Malezya erkeklerine etmedikleri laf bırakmamışlar! Sazan gibi atlayanlar dedim çünkü daha önce de defalarca hakkında yazılar yazdığım bir konu idi bu. Sosyal medyada, internet çöplüğünde her gördüğünüze inanmayın! Örnekleri fazlasıyla blogumda mevcut!

Evet fotoğrafa baktığınızda Malezyalı bir kız türbanı başındayken şampuan uyguluyor! İnsanın bir an inanası geliyor. Hatta şu videoyu görünce daha da çok mutmain oluyor ve Malezya'da böyle bir reklam olabileceğini düşünüp eli beğeni tuşuna gidiyor! Sonra da küfre kadar götürecek sözlerle paylaşım yapıyor.


Şimdi burada doğru olan tek bir şeyi söyleyeyim! Evet bu bir reklam filmi! Ancak bu bir şampuan reklamı değil! Adına ister türban, ister baş örtüsü, ister eşarp deyin işte bu onun reklamı! Ürünün markası Escarves Eşarpları! :) Parodi dediğimiz tarzda çekilmiş bir reklam! Reklamda eski zamanlarda insanların birbirine bakışıp etkilendikten sonra kitaplarını yere düşürerek tanışma anları esprili bir dille işlenmiş! Bu reklamın parodi olduğu bahsettiğim tarihlerde yabancı mecralarda zaten yazılıp çizilmiş; ülkemizde ise bu alanda adından söz ettiren Teyit.org tarafından  da ele alınmış!

Şimdi buyurun asıl reklamı da izleyelim ve yüzümüz kızarsın! 


Reklam amacına ulaşmış ve firmanın satışları artmıştır belki ama reklama da bir eleştiri getirelim bence! Böyle tepkilerin geleceğini muhakkak onlar da biliyordu ama insanları dine sövmeye kadar götürecek bir ortamı hazırladıkları için pişman olmalılar diye düşünüyorum! Bizim Euro 2024 tanıtım filmimiz bile bundan iyiydi! :)

Siz daha önce denk gelmiş miydiniz bu yalan habere veya reklama? Lütfen bundan sonra bir şeyi paylaşmadan evvel çok değil 5-10 saniye düşünün!
Kategoriler