Sizin Arabanız Kaç Basıyor?

Ben köyde doğup büyüdüm. 1988 Şubat'ında doğmuşum ama (neden böyle yaptıklarına dair net cevap alamadım) Ağustos'ta nüfusa kaydettirmişler. O yüzden resmî doğum günüm ile gerçek doğum günüm farklıdır benim. Ben kendimi hep doğduğum köylü zannederdim meğer değilmişim. Babam vazife icabı oradaymış. Köylüler de bizi o kadar benimsemiş ki kendimizi hiç yabancı hissetmemişiz. "Hacı Dayım" vardı benim ben onu oradan taşınana kadar gerçek dayım sanmışım. 8-9 yaşıma kadar (ilkokul 3. sınıfın yarı yıl tatilinde taşındık) orada yaşadık, sonrasında köyden farkı olmayan bir ilçeye taşındık.

Bulunduğumuz köy öyle çok kentten uzak bir yer değildi ama köye yeni bir araba geldi mi koşar yan camından kilometre ibresinin kaçı gösterdiğine bakardık. O zamanlar bizim bildiğimiz tüm arabalarda bu ibre 180 km/h ile sınırlıydı. Ancak yeni yeni çıkan arabalarda artık 200 falan da vardı. Biz de böyle arabaları görünce "Off oğlum baksana 200 basıyor bu!" derdik. İngilizce eğitimi falan da almamıştık o zamanlar ama köye gelen bir arabayı herhalde kulaktan dolma bilgilerle olsa gerek "Hunday Akkent" diye bilirdik. "Akkent" olsa bizim dilimize daha yakın olmaz mıydı ki?

Çocukluk zamanından beri vardır arabanın kaç bastığı merakı değil mi? Tabii yaşımız ilerledikçe öğrendik ki 180 yazması arabanın 180 basabildiği anlamına gelmiyormuş. Ben bu yaşımda bir bilgi daha öğrendim ki lastiklerin üzerinde de o lastiğin maksimum kaç km hıza dayanıklı olduğu bilgisi yer almaktaymış.


Lastiklerin üzerinde çap bilgisinden sonra yazan tek harfler o lastiğin kaç km hıza dayanıklı olduğu hakkında bilgi veriyor bizlere.

P: 150
Q: 160
R: 170
S: 180
T: 190
H: 210
V: 240
W: 270
ve 
Y: 300 km'lik hıza dayanıklı anlamına geliyor.

Ben aşağı inip bakmadım arabaya ama muhtemelen standart binek araçlarda bu harf T veya H'dir. Müsait bir vaktinizde bakmak faydalı olabilir. Ben de bakıp buraya yorum olarak yazacağım. Sizler de arabanızın marka modelini yazarak lastik üzerindeki ibareleri buraya yazın da herkes bilgilensin lütfen.