Bereket Hayatımızdan Çekildi mi?

Geçenlerde bir söz karşıma çıktı. İlk olarak arkadaşlarımın durumlarında görmüştüm. (Farkında mısınız "arkadaşlarımın durumları" deyince "Whatsapp durumları" kastettiğimi hemen anladınız. "Hikayede paylaşacağım" deyince de Instagram akla geliyor direkt. Facebook da "hikaye" terimini kullansa da aynı işlem için ilk akla gelen Instagram.)

İşte o sözde diyordu ki "Bereket hayatınızdan çekilirse, çuval dolusu paranızla aç gezersiniz!"


Bereket hayatımızdan tam anlamıyla belki çekilmedi ama yavaş yavaş çekiliyor sanki. Maddî anlamda da çekiliyor, mânevi anlamda da çekiliyor. Kimse ay sonunu getiremiyor. Herkesin bir borcu var. Ayağını yorganına göre uzatanların sayısı da çok az. Bizim babalarımız eskiden maaşlarını aldıktan sonra kenara döviz veya altın koyabilirlerdi; şimdi onların devrine göre maaşlar daha yüksek gibi görünmesine rağmen olmayan paraları esnek hesaptan yiyoruz. Sürekli eksilerdeyiz. Tamam giderler de arttı ama kabul edelim bir şükürsüzlük, bir bereketsizlik var.

Zaman da bereketsiz artık. Yapmak istediklerini, planladıklarını yetiştiremiyorsun. Saatler dakikalar gibi, dakikalar saniyeler gibi geçip gidiveriyor. Daha dün gibi değil mi 2019'un o ilk günleri? 25 Nisan'a gelmişiz ve neredeyse yılın yarısına ulaşacağız ancak geriye dönüp baktığımızda elle tutulur bir gelişme de kaydetmemişizdir. 17 Ağustos Depremi ne zaman oldu desem belki de çoğunuz 3-5 yıl önce diyecek ama tam 20 yıl önce 1999'da oldu deprem. Ne kadar da hızlı dönüyor bu devran değil mi?

Eskiden "Allah bereket versin!" sözünü ve karşılığında da "Bereketini gör!" sözünü çok duyardık ancak azaldı sanki. Bu konuda Köfteci Yusuf'u es geçmek istemem; her şubesinde ödeme yaptıktan sonra kasiyer hanımların söylediği bir söz "Allah bereket versin!" İlk duyduğumda çok hoşuma gitmişti. Her şubesinde aynı muamele var ki bu da muhtemelen yönetim tarafından tembih edilmiş bir kural. 

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Bereketsizlik var mı hayatınızda veya çevrenizde? Gözlemlerinizi ve fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim. 

(Son zamanlarda benim blogumda bir bereketsizlik var. Ziyaretçi sayıları düştü; dua edelim de bereketli olsun.)