İki Blogcudan Gelen Kaynaşma Mimi

 • Yeni bir mim ile karşınızdayım. 20 soru var ve vaktim de dar ama en güzel cevaplarla mimi tamamlamayı planlıyorum. Mimi başlatanlar Ersin ve Erhan Beyler. Beni mimleyenler ise İncilay ve Duo Hanımlar.

Hemen geçiyorum mim sorularına.

 • 1 Sizi tanımak istiyoruz dersek buraya adınızı, blogunuzu ve sizi anlatan bir cümle bırakır mısınız? 

ReHiTu yeterli sanırım. İsmim REcep Hİlmi TUfan. Sosyal medyada ve bloglarda genelde insanların işine yarayacak şeyler ve komik paylaşımlar yapmak en büyük hobim. 
 • 2 Sosyal medya hesaplarınızı bizimle paylaşır mısınız? 

Tabii ki paylaşırım. Takibe de beklerim her daim:


 • 3 İlk blog yazmanıza referans olan kişi veya blogla tanıştığınız anı hatırlıyor musunuz?

Hatırlamıyorum desem. Ben ilk blogvâri işlerle MSN Spaces döneminde tanıştım. Orada da kendimize sayfalar tasarlayıp dururduk. Sonrasında azbuz.com çıktı var mı bilen bilmiyorum. Bunlar hep lise dönemlerimde oldu. Üniversiteye geldiğimde ise üniversitedeki hocam Roberto Bovo ile "Anadolu" kelimesinin nereden geldiğine dair tartışmıştık. Ben bunun üzerine araştırma yaptım ve hocanın haklı olduğunu öğrenince de etimolojiye ilgim arttı. Etimoloji hakkında paylaşımlar yapmak için de kelimelerinsoyagaci.com 'u açtım Blogger üzerinde. Çok da tutulmuştu ama gençlik hevesi ile sildim geçtim. 2008'li yıllardı işte. O zamanlar Chip Dergisi'nde falan ayın tavsiye sitesi/blogu falan da seçilmiştim. İstanbul'da da olduğum için blogcularla buluşmalar falan da oluyordu ama hepsini unuttum maalesef. :(

 • 4 Sosyal medya üzerinde hangi yazarlar grubunda bulunuyorsunuz? 

Sosyal medyada yaklaşık bir ayn önce bir revizyona gidip yukarıda paylaştığım rehitucom uzantılı hesapları açtım ve gerçek hayatta tanımadığım siz değerli arkadaşlarımı bu hesaplardan takip etmek istedim. Önceki kişisel hesabımda bir sürü grup vardı ve hepsinden ayrıldım. Bu yeni hesapla henüz çok fazla gruba dahil olmadım ancak kendi grubum Fenomenolamayangiller ile Büyük Blog Yazarları Birliği'nde yer alıyorum. Fenomenolamayangiller 3-4 gün öncesine kadar Blogger / Blogcu idi. Konsept değiştirdik bekleriz. :)

 • 5 Ünlü sosyal ağ Facebook.com üzerinde siteniz yasaklandı mı? Yasaklandıysa bir çözüm üretebildiniz mi? 

Böyle bir problemle hiç karşılaşmadım.

 • 6 Bloglarımız için sizce hangi platform daha iyi Blogger / Wordpress veya diğerleri?

Ben uzun yıllardır Blogger kullanıcısıyım ve bu şekilde devam etmek istiyorum. Wordpress'e para gömünce daha profesyonel işler çıktığının bilincindeyim.
 •  
 • 7 Kaç blogunuz var?

Beni mimleyenlerden Duo özellikle bu sorunun cevabını beklediğini söylemişti. Çok değil efendim hemen sayıyorum:

Şu an tam da üzerinde bulunduğunuz ana blog rehitu.com
İngilizce yayınlar yaptığım en.rehitu.com
Bir yaşımda daha girdim dedirten paylaşımların yer aldığı biryasimadahagirdim.rehitu.com
Enflasyon canavarına karşı ayakta kalmanızı sağlayacak en yeni blogum kampanyakurdu.rehitu.com
Her yerde olan Türkleri gördükçe as bayrakları as dedirten asbayraklarias.rehitu.com
Türkiye ve dünyadaki helal kesim etlerin kullanıldığı kermeslerin ilan edildiği kermeslerimiz.rehitu.com
Google amcamıza danıştığımız konulara yer verdiğim googleamcamasordum.rehitu.com
Yüce kitabımız Kur'ân-ı Kerîm'in ayetlerinin yer aldığı 6666ayet.rehitu.com
Takip ettiğim blogcuları takip etmeye yarayan blog takip blogu btb.rehitu.com
Türkiye İstatistik Blogu tuib.rehitu.com
Tumblrlog tumblr.rehitu.com

 • 8 Blogunuzun toplam sayfa görüntülenme sayısı kaç? 

Ne sen sor ne de ben söyleyeyim ancak belirtmek istediğim bir konu var ki dışarıdan yüklediğimiz temalar ziyaretleri fazla gösteriyor bence. Arama sitelerine ping atma, botların dolaşması falan derken normal ziyaretler x2 gösteriyor bence. Ben Blogger'ın kendi şablonlarına döndüm ve boyumun ölçüsünü aldım. Günde 400 - 500 arası organik ziyaretçi geliyor.

 • 9 Blogunuzda reklam yayınlıyor musunuz? 

Evet. Google Adsense var. Hürriyet Boomerang var. Haricen reklam yayımlatmak isteyen de ulaşabilir tabii ki. Simit parasına anlaşırız. :)

 • 10 Misafir yazar olarak yazdığınız blog var mı? 

Hayır. 

 • 11 Daha önce bir hacker ile karşılaştınız mı? 

MSN Spaces döneminde Mehca nickinde biri vardı. Hackerdı. Bana faydası mı olmuştu, zararı mı tam hatırlamıyorum ama bir vesile ile tanışmıştık. :)

 • 12 Hedefinizde nasıl bir blog yazarı olmak var? 

Fenomen bir blog yazarı olmak isterim tabii ki. Bir fenomenlik isteği yatıyor herhalde benim bilinçaltımda. Çünkü bir ara Fenomen Bacanaklar diye Facebook sayfası açtık tutmadı. Şimdi de grubun adını Fenomenolamayangiller koyduk. Haydi hayırlısı. :)

 • 13 Arama motoru optimasyonu (Seo) bilginiz var mı? 

Bilgim az - çok var ama icraat yok. :(

 • 14 Blog yazarlığını önerir misiniz? Evetse nedeni? 

Öneririm tabii ki. Paylaşmak güzel şey çünkü! Ecnebîlerin de dediği gibi Sharing is Caring!

 • 15 Kitap okuma oranınız nedir? (10 üzerinden)

Dürüst olayım 2/10'dur. Blog yazarı arkadaşlarımızın çoğu dizi, film, kitap konularında çok aktifler ama ben maalesef değilim. 

 • 16 Diğer blog yazarı arkadaşlarınızı nasıl takip ediyorsunuz? (Okuma listesi kullanıyor musunuz?)

Eskiden Google Reader vardı; onu kullanırdım. Sonrasında Feedly, ondan sonra da Inoreader kullandım. Şimdilerde ise btb.rehitu.com üzerinden takip ediyorum. BTB'nin çalışma fonksiyonunu anlatayım size. İlk olarak BTB'ye eklenecek kişinin benim bloglarımdan birine yorum yapmış olması gerekiyor. Bloglarımdan birine yorum yapanı ekliyorum. Sonrasında bilgisayar başına geçtiğimde Chrome'da açık olan sekmeleri sırasıyla elden geçiririm. BTB'nin olduğu sekmeye geldiğimde F5'e basar ve en güncel yazıları önüme getiririm. Son 24 saatte yazılan yazılara tıklarım ve onlar diğer sekmelerde yavaş yavaş açılır. Açılan yazılara sıra gelene kadar diğer sayfalar açık kalıyor. Açtığım sayfadaki yazıya bir yorumum varsa yazıp çıkıyorum. Eskiden yorum takip aboneliğini aktif hâle getiriyordum ancak çok fazla mail biriktiği için artık yapmıyorum.

 • 17 Blog sahipleriyle etkinlik yapıyor musun? Hangi etkinliklere katılırsın? 

Fizikî bir etkinlik uzun yıllardır yapmıyorum. Bursalı blogcularla buluşmak isterim aslında. Bir de yorum etkinliği, reklam tıklama etkinliği falan diyorlar ancak ben o işlere karşıyım.

 • 18 Sosyal medya üzerinde blog linklerine karşılıklı beğeni yapar mısın? 

Karşılıklı - karşılıksız her türlü beğenirim ben. Bir önceki soruda da cevapladığım üzere karşılıklı yorum, beğeni, sayfa görüntüleme gibi işler bana saçma geliyor açıkçası.

 • 19 Bugüne kadar kaç mim cevapladın? Hoşuna giden bir mim var mı? 

Kategorileştirmede bir yanlışlık olmadıysa bu mimle birlikte 6. oluyor. En çok hoşuma giden mim ise tabii ki benim kendi başlattığım şu mim. :)

 • 20 Ünlü bir blog yazarı olsaydın siyaset yapar mıydın?

Arkamdan küfür ettirmeye, birilerinin isteğine göre yalan söylemeye, kıvırmaya hiç de niyetim yok. O yüzden yapmazdım ve yapmam da.

 • 21 Bu Mimi cevaplamasını istediğiniz 3 blog yazarı arkadaşınızı mimler misiniz?

Tabii ki. Uzun süredir blog yazmayan iki blogcuyu ekleyip 3. arkadaşı da son yorum bırakandan seçeceğim.