496: Erkeklerde Meme Büyümesi Jinekomasti

Aşağıdaki yazı ilk olarak 30.08.19'da kaleme alınmış ve 21.12.20'de ise koyu harflerle parantez içindeki yazılarla güncellenmiştir.

****

#BirYaşımaDahaGirdim etti 496!

Pinterest'te karikatür panolarını takip ediyorum karikatür blogum için. Karikatür blogumu takip etmek isterseniz lütfen tıklayınız.   (Blogcu arkadaşlarımızdan da gördük ki pandemi dolayısı ile işleri zayıflayan karikatür çizerleri telif hakkı avına çıkmışlar. Ayda 3 Dolar kazanan bizim gibi blogları şikayet edip blogların bir ömürde kazanamayacağı miktarlarda telif ödemeye mecbur bırakıyorlar. Neymiş ortada onların karikatürü üzerinden ticârî kazanç varmış. Uyarı da yok direkt ceza ödemeye mahkum ediyorlarmış. Benim de karikatür blogum vardı ve neyse ki kapatmıştım. Kendi blog veya sosyal medya hesaplarımda da karikatürler varsa kaldıracağım artık.)

Yine Pinterest'te dolaşırken aşağıdaki karikatürü gördüm:
(Blogumdaki karikatürleri üstteki gibi şu görselle güncellemeyi planlıyorum artık. Çok fazla yoktur ama yine de tedbir almak lâzım. Hürriyet'te bu konuya yer vermiş Savaş ÖZBEY, muhakkak okumalısınız.) 

Karikatürü ilk gördüğümde açıkçası anlam verememiştim. Ancak pinleyen TopukluHaber bloguna gidince jinekomasti denen hastalıktan haberdâr oldum. Jinekomasti erkeklerde meme büyümesi demekmiş. Açıkçası bugüne kadar memesi normalden büyük erkek görmüştüm ancak bunun bir hastalık olabileceği hiç aklıma gelmemişti. Hastalık olduğunu bilsem bile jinekomasti dendiğini bilmiyordum. Bir karikatür sâyesinde neler öğrendim neler!

Erkeklerde utanmaya ve özgüven eksikliğine neden olabilecek bir rahatsızlık aslında. Dermanı varmış aslında ama yine de istenmeyen bir durum. Rabbim dermansız dert vermesin.

Jinekomasti kelimesinin kökenine bakacak olursak, "jinekoloji"den bildiğimiz "jineko" ile "masti" kelimesinden teşekkül ettiğini görürüz. "Jineko", "kadın, dişi" anlamına gelir; "masti" ise Yunanca "meme" anlamına gelen "mazos"tan türemiştir. Jinekomasti ise yukarıda da belirttiğimiz gibi hormon bozukluklarından dolayı kadın memesi gibi memesi olan erkek hastalığına deniyor.

Siz daha önce böyle bir rahatsızlıktan haberdâr mıydınız? Adını hiç duydunuz mu?

****

(Karikatür paylaşımından mağdur olan tanıdıklarınız var mı sizin de? Yurdagül Hanım var mesela her yazısında karikatür kullanan bir blogger kendisi. Acaba onun da başına bir iş gelmiş midir? Umarım gelmemiştir. Google reklamları yoksa sıkıntı olmuyormuş sanki. Tedbirli olmak gerekiyor.)