Otizmli Doktor

Recep Hilmi TUFAN | rehitu.com
By -
47
Dizileri veya gündemi takip edenler başlıktan neyi kastettiğimi anlamıştır. Sosyal medyada çokça övgü aldığını görünce eşimle birlikte dikkatimizi çekti ve ilk bölümüyle birlikte izlemeye başladık. Fox'un yeni dizisi Mucize Doktor'dan bahsediyorum. Daha önce de bahsetmişimdir esasında ben dizi ve film izlemekten çok da zevk almam ancak bu Mucize Doktor bir başka. Otizmli bir doktorun etrafında dönen olaylar konu alınıyor. İlerleyen bölümlerde kadın - erkek ilişkilerinin ön plana çıktığı bir dizi olmaz umarım. Otizmi duyuyordum ama bu filmle birlikte tam bilmediğimi anladım. Bununla ilgili biraz araştırma yaptım. Google Amcama Sordum ve aldığım cevapları sizlerle paylaşmak istiyorum:

Otizm bir gelişim bozukluğu ancak sebebinin ne olduğu hakkında uzmanların görüş ayrılıkları var. Kimisi genetik derken kimisi çevresel etmenler sebep oluyor diyormuş. Otizmin belirtileri ise şunlardır:
Bahse konu dizinin baş kahramanı Dr. Ali Vefa sadece otistik bir birey değil aslında. O otistik savant bir birey. Savantın kelime anlamı "bilge" demekmiş. Otistik savant bireyler ise ortalamanın üzerinde belirli yetenekler sergiliyormuş. Bu yetenekler hızlı hesaplama, sanatsal yetenek veya müzikal yetenek olabiliyormuş. Savant sendromlu çocukların yarısı otizmli olurken otizmli çocukların ise 1/10'u savant sendromuna sahip olabiliyormuş. 

Sezaryen doğumla dünyaya gelen çocuklarda otizm oranı normal yolla doğuma göre %33 daha fazla olabiliyormuş. Erkeklerin ise otizme yakalanma oranı kızlara göre 4 kat daha fazla imiş.

Dr. Ali Vefa'da da görülen aşağıdaki belirtiler otizmli bireylerde görülebiliyormuş:

Ayrıca otizmli çocuklar aşağıda sıraladığımız belirtilerin çoğunu gösterirler.
 • Göz teması ya yoktur yada kısıtlıdır.
 • Adı ile seslenince tepki vermezler
 • Aşırı hareketli veya hareketsiz olabilirler.
 • Çevreleri ile ilgilenmezler
 • Sarılma ve öpme gibi fiziksel temastan hoşlanmazlar.
 • Konuşmada gecikme vardır.
 • İnsanlarla iletişim yerine cansız varlıklarla ilgilenirler.
 • Topluluk içinde yaşıtları ile diyalog kurmazlar, oyunlara katılmazlar, kendilerini izole ederler.
 • Konuşmayı öğrenseler bile hep aynı kelimeyi tekrar ederler.
 • Konuşmayı iletişim aracı olarak kullanmazlar
 • Uygun olmayan cümleler kurar kalıp gibi konuşurlar.
 • Konuşma şekilleri ve ses tonları tekdüzedir.
 • İlgisiz şekilde her şeye gülebilir ve kıkırdayabilirler.
 • Bir cismin bir parçasına takıntı yapabilirler. ( örneğin sürekli arabanın tekerleği ile oynamak)
 • Bazı objelere aşırı bağlanabilirler.
 • Düzen takıntıları vardır. Rutinleri bozulduğunda hırçınlaşabilirler.
 • Tekrarlayan bir hareketi örneğin el çırpma, zıplama, kendi etrafında dönme, sürekli öne arkaya sallanma, kanat çırpma gibi yaparlar.
 • Normal çocuklar gibi hayal kurarak oyun oynamazlar, arabaları dizer sürekli tekerini çevirirler.
 • Sürekli aynı oyunları oynarlar.
 • Bazıları çok inatçı ve hırçın olabilir. 
 • Sosyal ortama girdiklerinde aşırı korkup tepki verebilirler.
 • Sıklıkla yemek yeme bozukluğu gösterirler.
 • Kendilerine ve etrafındaki eşyalara zarar verebilirler.
 • Tehlikeye karşı duyarsızdırlar.
 • Acıya karşı duyarsızdırlar.
 • Yapılan espriyi veya imayı anlamazlar.
 • Normal öğrenme metotlarına duyarsızdırlar.

Siz otizm hakkında neler biliyorsunuz? Bildiklerinizi yorumda bizlerle paylaşırsanız sevinirim. Mucize Doktor'u siz de izliyor musunuz?

Yorum Gönder

47Yorumlar


Yorumlarınızla yazıma katkıda bulunduğunuz için teşekkür ederim.

Forum'a da beklerim...

 1. Güzel bi dizi şimdilik...inşallah brezilya dizilerine veya aşkı memnu tarzına dönmez...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de aynısını dile getirmiştim. Umarım dediğimiz gibi olmaz.

   Sil
 2. Bu otistik savant sendromu imiş. Normal otizmlilere göre belirli alanlarda çok çok başarılı olabiliyorlarmış.

  YanıtlaSil
 3. Dündü sanırım, annemler izliyordu ben de şöyle bir göz atmıştım azıcık. Annemde aynı şekilde otizmli birinin doktor olamayacağından bahsetti ama benim pek bir bilgim yok. Bence illaki aşk konusu olur içinde ama umarım sizi hayal kırıklığına uğratmaz...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yavaştan başladılar o konuları işlemeye. Eğer abartıp asıl konunun önüne geçirirlerse sıkıntı olur.

   Sil
 4. Sağlık kökenli olduğum için filmdeki bazı hataları net görüyorum ama işlediği konu ve farkındalık açısından yine de önemli bir dizi olduğunu düşünüyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hataların bazılarından bahsedebilir misiniz acaba Yurdagül Hanım? Biz de bilerek izlesek en azından...

   Sil
 5. Aşağıda Yurdagül Hanım ve Kedi Mırıltısı da belirtmiş. Dediğiniz gibi otizmli doktor oldukça zor bir ihtimal sanırım.

  YanıtlaSil
 6. Çok bahsedilince baştan sona izleyemesem de ben de bir baktım. Güzel bir dizi gibi. Vurdulu kırdılı değil, kadına şiddet yok, kurşun, silah yok. Özlediğimiz naiflikte. Bugün başroldeki aktörün (Taner ÖLMEZ) gazetede ropörtajı vardı. Dileyenler Hürriyet in pazar ekinde okuyabilir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok güzel özetlemişsiniz "özlediğimiz naiflikte" diyerek. Taner ÖLMEZ'in röportajıı okuyacağım. Bilgilendirme için teşekkürler...

   Sil
 7. diziyi severek takip ediyorum. fakat bazen takip edemediğim durumlarda legal yollarla internet üzerinden de izlemek istiyorum. şimdilik bulamadım, uumarım yakında puhu da görürüz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. En legal yol olarak Fox'un kendi sitesinden izleyebilirsiniz tüm bölümleri :)

   https://www.fox.com.tr/Mucize-Doktor/izle

   Sil
 8. Ne yazık ki türk televizyonların genel sonurunu dizi ve filmleri hep aşk meşk konuları merkeze alarak saçma sapan çekimler yapmaktadır.
  Tamam aşk olsun ama
  filmin veya dizinin tamamı yasak ilişkileri insanların gözüne sokmasın.
  Örneğin seksenlerde de aşk leyla ile mecnunda da aşk var hatta filmin konusu aşk olmasına rağmen her sahnesinde farklı mesajlar var . Umarım başladığınız dizi o yöne kaymaz .

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok doğru konuya değindiniz Sn. Sanat Penceresi. Birden fazla evliliğe karşı olanlar Yasak Elma'yı izlemekten geri durmuyorlar. Adamın kaç karısı var belli değil. İnsanlar da maalesef bu tarz yapımlara fırsat veriyor.

   Sil
 9. Diziyi duymamıştım. Dediğiniz gibi, konunun gidişatı değişmezse güzel bir diziye benziyor.

  YanıtlaSil
 10. Diziyi büyük bir merakla izliyorum hatta heyecanı kaçmasın diye uyarlandığı orijinal diziyi izlememek için zor tutuyorum kendimi. Otizm konusunda epeyce araştırma yapıyorum ben de. Bilimsel açıdan değil tabi ama otizmli çocuklara sahip olan ailelerin bırakıldıkları yalnızlık çok feci geliyor bana. Çünkü hemen hemen kimse çocuğunun, otizmli bir çocukla arkadaşlık edinmesini istemiyor, kendi çocuğuna zarar vereceği endişesiyle ve bu konuda yurt dışında dahi uzman sosyal yardımcılar yok maalesef. Bu konu şimdiye kadar çok ihmal edilmiş ve anlaşılamamış olmayı üzücü bir biçimde sürdürüyor. Vesaire. Dizinin bu farkındalığa katkısı olacağını umut ediyorum ve inşallah başka faaliyetlere de sebep olur diye diliyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dizi dediğiniz gibi bu farkındalığı umarım artırır. İnşallah film aşk dizisine doğru kaymaz da dediğiniz farkındalık kazanılır toplum nazarında.

   Sil
 11. Ben izleyemedim ama bu konuya dikkat çekilmesi iyi olmuş.

  YanıtlaSil
 12. Sağlık çalışanı olduğum için midir nedir sevmedim diziyi...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Size itici gelen bir yanı oldu sanırım Sevda Hanım. Herkes beğenecek diye bir kaide yok zaten. :)

   Sil
 13. Diğer dizilerden farklı olduğu bi gerçek. Umarım dediğin gibi olur ama aşk-meşk olmadan dizileri uzun soluklu götüremiyor bizim yapımcılar. Bu arada otistik savant sendromu vurgusu yapman güzel, çünkü normal otizm daha ağır seyrediyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aşk - meşk olsun ama dozunu kaçırırlarsa işte o zaman kabak tadı verirler. Bekleyelim görelim. :)

   Sil
 14. Herkes bu diziyi konuşuyor. Ben hiç izlemedim. Eninde sonunda kadın/erkek ilişkilerine bağlarlar abi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O kokular gelmeye başladı zaten ama bakalım neler olacak göreceğiz hep birlikte.

   Sil
 15. We have this tv show in America. It is called something else and shows a different actor, but it is very sucessful. While people with autism lack in some areas they are generally very intelligent.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. The origin of this TV show is Good Doctor from Korea. Then they sold this TV show to every country. :)

   Sil
 16. Dizi hakkında epey yorum duydum. Ancak taşınma telaşında olduğum için şu aralar izleme olanağı bulamıyorum. 1 sene otistik çocuklara devlet okulunda öğretmenlik yaptım. Cidden zor eğitimleri. Sınıftaki 3 çocuktan sadece biri diğerlerine göre daha iyiydi. Ara ara o da kopukluklar yaşıyordu ortamdan. Benim aklıma RainMan filmi geldi zeka, matematik konusunda üstünlük dediğinizde. Ama yaşama birebir entegre olmak, bizler için bile bazen zorken, onlar için 2 kat daha zor. Tanıtım için teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rain Man'i ben de duydum ama açıkçası izlemedim. İzlediysem de hatırlayamıyorum. Reynmen'i mi hatırlıyorum acaba dedim ama yok ben Rain Man'in afişini bile hatırlıyorum. :)

   Sil
 17. Farklı kurgular her zaman dikkatimi çekmiştir. İlk bölümünden beri iyi bir yapım olduğunu tahmin etmiştim ve izliyorum. Bakalım dediğiniz gibi farklı alanlara yönelmeden devam eder umarım. En önemlisi de zorunlu uzatma yaşamazsa çok iyi olur.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dizilerin süresi kısalmalı. Yoksa saçma sapan sona sürükleniyor hepsi...

   Sil
 18. Türk dizilerini pek sevmem ama bu sefer otizim ile bir farkındalık yaratmaya çalışmışlar.İnşallah aşk meşk koymazlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu arada dizi Good Doctor adında bir kore dizisinden uyarlanmış.

   Sil
  2. Evet yazdım onu da yukarıda yorumda. Amerika'da da varmış benzer dizi. Artık filmler ve diziler de ihraç edilebilen bir meta haline geldi iyice.

   Sil
 19. farkındalık yaratma amaçlı harika bir yapım. dışarıdan alınma bir dizi ve birebir aynı senaryoyu biraz Türkleştirerek izletiyorlar.

  YanıtlaSil
 20. Öncelikle otizm hakkında verdiğin bilgiler için teşekkürler abi :) Bu dizi de sadece senin blogunda değil bir çok yerde de övülmüş. Bende şöyle bir baktım da gerçekten alışılmış dizilerin dışında olmuş.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umarım bu çizgide de devam eder Ali.

   Sil
  2. Umarım abi genelde her düzeye bir aşk sokuyorlar bakalım bunda ne yapacaklar :)

   Sil
  3. Buna da sokuyorlar yavaş yavaş ama umarım tamamen onun ekseninde ilerlemez dizi.

   Sil
 21. Hocam geçen hafta bende bu konu üzerinde yazı yazmıştım. Gerçi ben orijinal dizinin ABD uyarlamasi olanini yorumladım. Şimdide bizim uyarlamayi izliyorum ve başka bir yazi yazacsm vakit bulursam. Ilk orijinali ise netflix te bulabilirsiniz.

  https://www.profesorungunlugu.com/2019/09/the-good-doctor-dizi-incelemesi.html

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dizi tüm dünyada ses getirmiş ve son olarak ülkemize gelmiş herhalde. Uğrayacağım yazınıza...

   Sil
 22. dizi hakkında çok övgüler duydum ama henüz izleyemedim, otizm çok merak ettiğim bir konu aslında, verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederiz Recep Bey:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cılkını çıkarmadılar henüz. İzleyebilirsiniz. :)

   Sil
 23. Doktorlar dizisini duydum ve çok az da olsa izledim bence de farkındalık açısından güzel bir proje umarım çizgisinde devam eder ve başarılı olur teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Doktorlar dizisine çok mâruz kalmışsın abi sen. Biz "Mucize" olanına geçtik. :)

   Sil
Yorum Gönder

#buttons=(Anlaşıldı, Tamam!) #days=(20)

Bu blogda çerezler kullanılmaktadır. Şimdi Kontrol Et!
Ok, Go it!