513: Dünyanın Dört Bir Yanından İlginçlikler

#BirYaşımaDahaGirdim etti 513!

Daha yenilerde bu konseptte bir yazı yayımladım ve gelen yorumlar bu serinin devamı gelsin şeklindeydi. Ben de karşıma tekrar bu konuyla ilgili İngilizce bir paylaşım çıkınca çevirip paylaşmak istedim.

  • Kamboçya'da genç kızların ilişkiye girebilmesi için özellikle yapılmış kulübeler var. Burada evlenmek isteyen genç kız evlilik öncesi ilişkiler yaşayarak her gece farklı erkeklerle vakit geçiriyor; tâ ki doğru erkeği bulana kadar. Bunun oluşmasına sebep olarak da ülkede boşanmanın yasal olmaması gösteriliyor. Boşanma yasal olmadığından tanımadan evlenip de boşanamayacaksam; evlenmeden önce tanıyayım da boşanmaya ihtiyacım olmasın kafasındalar. Ne kafa ama? Rabbim hidâyet versin...
Kamboçya'da sex kulübeleri
  • Cook Adaları'ndan birisi olan Mangaia'da 13 yaşına gelen erkek çocuklar yaşlı kadınlarla cinsel ilişkiye giriyor. Bunların kafası da Kamboçya'dakilerden daha bir farklı. O yaştaki çocuğa karşısındaki partneri nasıl mutlu edebileceği vs. gibi cinsel bilgileri uygulamalı olarak aktarıyorlar. Şöyle biraz araştırdım da bu adanın nüfusu 2001'de 744 imiş. 2016'daki verilere göre ise 499 imiş. Bu adanın sahibi, ileri geleni kimse "Biz bir yerlerde yanlış yapıyoruz." demeli. Bu kadar cinsel aktiviteye rağmen nüfus her geçen yıl düşüyor birader!
  • Papua Yeni Gine'deki Trobriand kabilesinde kızlar 6 - 8 yaşına bastığında, erkekler ise 10 - 12 yaşlarına geldiğinde cinsel ilişkiye girebilirler, hatta girmeleri de teşvik edilir. Erkeklerle kızların evlenmeden önce cinsel ilişkiye girmeleri serbesttir ancak aynı yemekten yemeleri serbest değildir. Allâhım sen o kullarına akıl fikir ver!
  • Gana'da kocasının ölümüyle dul kalan bir kadın, ölen kocasının ruhunun temizlenmesi için yabancı bir erkekle bir gece uyuması gerekir. Kocasından ölüm nedeniyle değil de farklı bir yolla ayrılan kadın için de geçerli midir bilemedim şimdi.
  • Kiribati Cumhuriyeti'nin değişik bir özelliği var. Hem ekvator hem de 180. boylamdan geçen ülke, dünyanın kuzey, güney, batı ve doğu yarım küresinde aynı anda bulunan tek devletidir. 
Kiribati Cumhuriyeti
  • Bu yazı dizilerinde ben de sizlerle birlikte bir şeyler öğreniyorum. Dünyada Niue diye bir devlet de varmış. Aslında bağımsız bir devlet ancak Yeni Zelanda'dan da yardım alan bir yavru vatan diyebiliriz. Bu ülkenin paraları üzerinde Disney karakterleri, Star Wars karakterleri ve Pokemon karakterleri gibi değişik figürler varmış. 
Niue Çizgi Film Karakterli Paralar
  • Bugün Kiribati taraflarında yelken açmaya devam ediyoruz. Kiribati'nin komşularından olan Nauru Cumhuriyeti'nin resmî olarak bir başkenti yok ancak ülkedeki devlet binaları çoğunlukla Yaren'de olduğu için Yaren şehri başkent kabul ediliyor. Nauru. 2007'de dünyanın en obez ülkesi de seçilmiş. Başkent olmayınca insanlar başı boş kalmışsa demek ki. :)
  • Kanada, dünyada en fazla göle ev sahipliği yapan ülke imiş. Bir rivâyete göre 2 milyon adet civarında, diğer bir rivayete göre ise 3 milyon adet civarında göl varmış ülkede. İnanmıyorsan git say kardeşim! Bizim ülkemizdeki Göller Yöresi utanmalı kendisinden. :)
  • Dünyanın en büyük haşhaş üreticisi Afganistan imiş. Dünyanın haşhaş ihtiyacının %95'ini tek başına karşılıyormuş. Biz de haşhaşın başkenti Afyonluyuz yiğidim! Dur bak şimdi aklıma geldi Afyon'da neden bu kadar Afgan olduğunu çözdüm. Adamların kafa uyuşmuş ve doğrudan haşhaşın bol olduğu yere gelmişler. "Haşgeş Gafalıla" sizi! :)
Bugünlük de bu kadar yeter. Okuyup da bir tane bir şey öğrenen olursa ne mutlu bize! Okuduklarınızdan teste tabii tutuyorum Telegram'daki Bilgi Yarışması - Anket isimli kanalımda. Uğrayın da boyunuzun ölçüsünü alın bakalım. :)