Yine Aylardan Kasım!

Recep Hilmi TUFAN | rehitu.com
By -
23
Şaka maka Kasım ayı da bitti bitecek. 2021 nasıl geçecek derken 2021'in bitmesine 36 gün kaldı. Vakit çok hızlı geçiyor. Kasım ayı bizim ailecek en sevdiğimiz aylardan birisi. Bu ayda evlendik, bu ayda ilk göz ağrımız doğdu vs. vs. Her geçen Kasım ayı ömrümüzden ömür çalıyor. Yaşlanıyoruz. Yaşlanırken ölümü daha çok hatırlayıp ona göre kendine çeki düzen vermek gerekiyor. Yaşımız da yavaş yavaş yolun yarısına erişiyor artık. 

Bir Ay BilmecesiÜstteki soruyu "Kim Milyoner Olmak İster?"de sormuşlar; yarışmacı bir profesörmüş ve muhtemelen süreden dolayı da heyecan yapıp soruyu doğru cevaplayamamış. Bakalım siz doğru cevabı bulabilecek misiniz? Cevaplarınızı bekliyorum.

Arka Planlı PaylaşımlarKimisine göre boşa bir uğraş ancak ben paylaşmayı seviyorum. İyilik ve Bilgi Yayıcı ReHiTu sloganının hakkını vererek paylaşımlar yapmaya çalışıyorum. Paylaşımlarım için üstteki gibi bir arka plan oluşturdum. Çoğaltabilirim, değiştirebilirim. Var mı bir önerisi olan?

Sırât-ı Müstakîm'den Ayrılamayan FırkaRabbim doğru yoldan ayrılmayan fırkadan bizi ayırmasın inşaAllah. Bulamayanlara da buldursun ve hidâyetten nasibi varsa nasipdâr eylesin o kullarını da!

BUMATECH Fuarındayım!Bursa'da yaşayan arkadaşlarım varsa bu hafta boyunca BUMATECH'teyim. Uzun yazılışı Bursa Makine Teknolojileri Fuarı olan BUMATECH, TÜYAP Bursa Fuar Merkezi'nde. 27 Kasım son gün. Muhakkak 6. salon, 615D no'lu standa da beklerim sizleri. 

Peki makina mı, makine mi? Siz nasıl kullanıyorsunuz bu kelimeyi?

İlk Cennete Girenlerden Olan KadınGünümüzdeki aile, kadın - erkek ilişkileri popüler ve farklı kültürlerin etkileşimi ile esas önemini maalesef kaybetse de Peygamber Efendimizin müjdesine nâil olacak aileler hâlâ mevcut. Bu hadîs-i şerîfi dahi cinsiyetçi söylemlerle ele alıp eleştirenler vardır ancak bu tarz tartışmalarda karşı tarafı ikna edebilmek devrimizde mümkün değildir. O yüzden kimseyle bu konuda tartışmaya girmemek ruh sağlığı açısından en iyi seçenektir.

Bu yazımı beğendiniz mi? Eğer beğendiyseniz bundan sonraki yeni yazılarımı kaçırmamak için buraya tıklayarak abone olabilirsiniz.
Tags:

Yorum Gönder

23Yorumlar


Yorumlarınızla yazıma katkıda bulunduğunuz için teşekkür ederim.

Forum'a da beklerim...

 1. Arka plan bence çok kaliteli olmuş abi.

  YanıtlaSil
 2. Ben sizin sorularınızı seviyorum, arka plan güzel:) Günler geçiyor ve yaşlanıyoruz gerçekten.Paylasiminiz güzeldi,teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sorularıma cevaplar da istiyorum Gülten Hanım. :)

   Teşekkürler...

   Sil
 3. daha nice mutlu kasımlara o zaman :)

  YanıtlaSil
 4. Temmuz olması gerek. :)
  Allah doğru yoldan ayırmasın. Herkes sapmaya başlayınca günahlar doğal karşılanıyor malesef, kimse ben ne yapıyorum diye düşünmüyor, herkes böyle yapıyor diyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Temmuz doğru cevap evet.

   Amin. Günahlar çoğaldıkça normalleşiyor maalesef. :(

   Sil
 5. Kasım ayı doğduğum ay olduğu için bana da pek bir zor gelir geçer. Bin anlam yüklerim çoğu zaman bu aya, çoğu zamanda bomboş kalırım. Bu arada makina :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Doğum gününüz kutlu olsun o zaman. :)

   TDK, makine olarak kabul ediyor.

   Sil
 6. Sizler dört üniversite bitirmiş bir hoca hanımsınız. Profesörlük ne ki!?

  YanıtlaSil
 7. Tual'in "Yine Aylardan Kasım" şarkısını hatırlatır bu ay bana hep. Ve o şarkı binlerce hüzün barındırır içinde. 😔

  Sorunun cevabı Temmuz olacak.
  Makine yazımı doğru. Kelimeyi İtalyancadan almışız. İşin ilginç tarafı makine İtalyancada otomobil demek. 🙂

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Temmuz doğru cevap, tebrikler.

   Ondan da ilginci İtalyanca yazılışı macchina okunuşu ise makkina. Böyle olunca aslında makinaya daha yakın. :)

   Sil
  2. Eskiden uzunca bir süre "makina" olarak kullandık diye biliyorum. Ama şu an TDK "makine" şekliyle kullanmanızı öneriyor. Ona uymak durumundayız. 🙂

   Sil
  3. TDK'nin bazı kurallarını hâlâ kabullenemiyorum ama dediğiniz gibi tek otorite olduğu için uymamız gerekiyor.

   Sil
 8. Benim rahmetli annem de hoca değildi de hocaların yanında dura dura hocaların hocası olup çıkmıştı. Sizde de öyledir durum diye tasavvur ediyorum. :)

  YanıtlaSil
 9. Diğer cevaplara bakmadan cevap vereyim diye sayfayı hızlıca aşağıya kaydırdım ve Temmuz. Kasım nedensizce bana hüzünü hatırlatıyor. Aynı zamanda çok monoton bir ay benim için. Arka planlı paylaşımlar güzel oluyor bazen bazı blogların bu şekilde paylaşımlarına dönüp bakıyorum. Biraz açık tonlarda olması daha güzel olabilir bence:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tebrikler, cevap doğru.

   Kasım, sonbahardan dolayı hüzün ayıdır zaten.

   Arka planı biraz açmak lâzım evet. :)

   Sil
 10. Soru bir garipmiş,bulamadım ama yorumda temmuz olduğunu öğrendik..Fotograftaki siz olmalısınız,elinde cep telefonu olan..:) matkap falan satıyosunuz sanmıyosam hayırlı olsun,bol satışlar dilerim..😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Temmuz doğru cevap evet hocam.

   Fotoğraftaki benim evet. Türkiye'nin en pahalı matkaplarını satıyorum. :)

   Sil
 11. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

  YanıtlaSil
Yorum Gönder

#buttons=(Anlaşıldı, Tamam!) #days=(20)

Bu blogda çerezler kullanılmaktadır. Şimdi Kontrol Et!
Ok, Go it!