Ağaç Ev Sohbetleri - 211

Recep Hilmi TUFAN | rehitu.com
By -
14

211. defa düzenleniyor şu Ağaç Ev Sohbetleri. Kurucusunu, devam ettiricilerini tebrik etmek lâzım. Yine bu işin de arkasında tabii ki DeepTone var. Kendisini ayrıca tebrik etmek lâzım. Bloglar âlemine kim girip çıktıysa mahallenin muhtarı gibi maşallah anında haberdâr oluyor ve bizlere de bilgi geçiyor. Hakkı ödenmez.


Bu haftanın Ağaç Ev Sohbetleri konusu şu:

"Hayatta başarılı olmak için bir insanda olması gereken en önemli özellik nedir?"


Hayatta başarılı olmak için bir kişide olması gereken en önemli özelliklerden biri, "azim" veya "kararlılık" olarak adlandırabileceğimiz bir özelliktir. Azim, hedeflere ulaşmak ve engelleri aşmak için gösterilen kararlılık, isteklilik ve dayanıklılığı ifade eder. İşte neden azim bu kadar önemlidir ve başarıya ulaşmak için neden vazgeçilmez bir özelliktir:


1. Engelleri Aşma Yeteneği: Azim, zorluklar ve engellerle karşılaşıldığında pes etmeme ve bu engelleri aşma gücünü temsil eder. Başarı, genellikle sorunlarla karşılaşıldığında pes etmeyen ve çözüm arayan insanlar tarafından elde edilir.


2. Hedeflere Ulaşma Motivasyonu: Azim, kişinin belirlediği hedeflere ulaşma isteğini ve motivasyonunu sürdürmesine yardımcı olur. Bu motivasyon, kişiyi ileriye taşıyan bir güç kaynağıdır.


3. Uzun Vadeli Planlama: Başarı genellikle uzun vadeli bir çabadır. Azim, kişinin uzun vadeli hedeflere odaklanmasını ve bu hedeflere ulaşmak için düzenli ve sürekli çalışma disiplini oluşturmasını sağlar.


4. Öğrenme ve Gelişim: Azim, kişinin sürekli olarak yeni beceriler öğrenmeye ve kendini geliştirmeye istekli olmasını teşvik eder. Bu, kişinin rekabetçi bir dünyada rekabet edebilmesi için önemlidir.


5. Başarısızlıkla Başa Çıkma Yeteneği: Azim, başarısızlıkların ve hayal kırıklıklarının üstesinden gelme yeteneği ile de ilişkilidir. Başarılı insanlar, başarısızlıkları bir öğrenme fırsatı olarak görür ve tekrar denemekten vazgeçmezler.


6. Çalışma ve Disiplin: Azim, çalışma disiplini ve düzenli çalışma alışkanlıkları oluşturmada yardımcı olur. Başarı genellikle sabır, sürekli çaba ve iş ahlakı gerektirir.


7. Değişime Ayak Uydurma: Hayatta başarılı olmak, zaman içinde değişen koşullara ve yeni fırsatlara uyum sağlama yeteneği gerektirir. Azim, değişime ayak uydurmayı kolaylaştırabilir.


Elbette, azim tek başına yeterli değildir. Başarıya ulaşmak için farklı özellikler, beceriler ve stratejiler de gereklidir. Ancak azim, bu diğer özelliklerin temelini oluşturabilir ve kişiyi hedeflerine doğru yönlendiren güçlü bir içsel motivasyon kaynağıdır. Azimli insanlar, engellerle karşılaştıklarında pes etmeyip hedeflerine doğru ilerlemeye devam ederler ve bu, başarının anahtarı olabilir.


Sizler de bizimle Ağaç Ev Sohbetleri'ne katılmak istemez misiniz? Haydi buyurun, çıkın çıkın gelin...

İyi tatiller...


Bu yazımı beğendiniz mi? Eğer beğendiyseniz İngilizce olarak kaleme aldığım HodjaEffendi bloguna ve Forum'a da beklerim.

Tags:

Yorum Gönder

14Yorumlar


Yorumlarınızla yazıma katkıda bulunduğunuz için teşekkür ederim.

Forum'a da beklerim...

 1. Merhaba çok güzel bir yazı tespitler de tam yerinde ben de katilsam mi diye düşünmeden edemiyorum 😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Buyurun gelin. 211 haftadır süren bir sohbet ortamını düşünmeyin bence...

   Sil
 2. Başarı adına sıraladığınız maddelere katılıyorum. Önemli olanın azim ve devamlılık gerçeği yok sayılamaz. 😊

  YanıtlaSil
 3. 0. madde olarak kendine inanmayı teklif ediyorum. Çünkü insanların çoğu bunların hepsini bilmesine rağmen kendine inanç duymadığı için denemeye başlamıyor bile.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O da doğru çok haklısınız. Teklifiniz oy birliği ile kabul edilmiştir.

   Sil
 4. Başarısızlıkla baş etmek gerçekten zor be abi. Tekrar yola koyulmak. Hiç bir zaman pes etmemek.

  YanıtlaSil
 5. teşekkür ederiz sen de konu bulsana arada bir :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bulduğumuz konuları kime iletiyoruz peki?

   Sil
  2. yazacağın zaman bana dersin, önümüzdeki pazartesi ben yazacağım dersin, ben de tamam derim, etkinliği ben götürüyorum yani. geçmiş bütün konuların isimleri ise kaplan diary nin blogunda var, bakabilirsin yani. onun herhangi bir ağaç ev sohbetleri yazısına girersen eski konuların listesinin linki var :)

   Sil
 6. bloglara girip çıkanlar, yeni blog açanlar, eski blogçu olup bloguna dönenler gelip bloguma yorum yapıyorlar öyle haberim oluyor benim de :) kendileri gelip yorum yapıyorlar yani ben nerden bulcam bilcem ki zaten :)

  YanıtlaSil
Yorum Gönder

#buttons=(Anlaşıldı, Tamam!) #days=(20)

Bu blogda çerezler kullanılmaktadır. Şimdi Kontrol Et!
Ok, Go it!