Header Ads

 • Taze Çıktı Fırından

  Sony Xperia XA1 Dokunmatik Sorunu

  Yaklaşık 1 ay önce bir vesile ile telefonumu değiştirdim. Hediye gelen yeni telefonum Sony Xperia XA1 idi. 1 aydır kullanıyorum oldukça memnunum. Geçen hafta ufak bir sıkıntı yaşadım sadece. 

  Sabah kalktığımda telefonun dokunmatiği çalışmıyordu. Telefona bildirimler geliyor, telefon çağrıları geliyor ancak ben açamıyordum. Kapatmak için uğraştığımda da kapatamıyordum da. Bu durumun neden kaynaklanabileceği hakkında aklımıza bazı şeyler geliyordu ancak çözüm bulamıyorduk. Acaba geceden sabaha şarjda uzun süre takılı kaldığı için mi olmuştu? Yoksa hava biraz soğuktu da telefon henüz kendisine gelememiş miydi?

  Ben çalışmayan bu telefonla işe çıktım. Bir süre unutmuştum telefonumu sonradan aklıma geldi. İnternette biraz araştırma yaptım. Aslında telefonu bir kere kapatıp açabilsem sorun çözülecekti. Öyle hissediyordum. Ancak nasıl yapabileceğimi biraz geç de olsa öğrendim. Sizler de Sony Xperia XA1 veya herhangi bir Sony Xperia modeli telefona sahipseniz ve telefonunuzda dokunmatik çalışmama gibi nedenlerden dolayı telefonunuzu kapatmaya zorlamak zorunda kalırsanız aşağıdaki yöntemi uygulayabilirsiniz:

  Yanıt vermeyi durdurduğunda veya normal şekilde başlatılmadığında, cihazınızı yeniden başlatmaya veya kapanmaya zorlayabilirsiniz. Zorla yeniden başlatma işleminde ayarlar veya kişisel bilgiler silinmez.

  Cihazı zorla yeniden başlatmak veya kapatmak için

  1.  güç tuşunu basılı tutun ve aynı anda sesi artırma tuşunu 6 saniye boyunca basılı tutun.
  2. Cihazınız bir kez titrer. Cihazı zorla yeniden başlatmak veya kapatmak isteğinize bağlı olarak aşağıdaki şekilde devam edin.
   • Cihazı zorla yeniden başlatmak istiyorsanız: Bu noktada düğmeleri bırakın. Cihazınız yeniden başlatılır.
   • Cihazı zorla kapatmak istiyorsanız: Düğmelere basmaya devam edin. Birkaç saniye sonra cihaz üç kez titreşir ve kapanır.
  Cihazı açmak için

  1. Cihaz titreşene kadar güç tuşunu  basılı tutun.
  2. Cihazın açılması için bir süre bekleyin.

  Siz şu an hangi marka model telefon kullanıyorsunuz? Telefonunuzdan memnun musunuz? Dokunmatik vb. aksamda sorun yaşıyor musunuz?

  6 yorum:

  1. bende xa ultra kullanıyorum, çok da memnunum :) hiç dokunmatik sorunu yaşamadım ama yaşarsam aklımda bulunsun :)

   YanıtlaSil
   Yanıtlar
   1. Büşra BAYRAM;

    Benimkinin de yanında "plus" veya "ultra" diye bir sıfat var da hatırlayamadım şimdi. :)

    Sil
  2. Sorununuz çözülmüş iyi barı servisle uğraşmak zorunda kalmamissiniz.Ayni sorunu yaşayanlar için de faydalı bir yazı olmuş.

   YanıtlaSil
   Yanıtlar
   1. Ali YATARKALKMAZ;

    Bu durumlarda en sinir bozucu durum bahsettiğin "servislik" olma durumu. Ben ucuz yırttım.

    Sil
  3. Ağustos ayından beri Sony Xperia XA Ultra kullenıyorum. Bu şekilde bir sorun yaşamadım henüz...

   YanıtlaSil
   Yanıtlar
   1. She Is The Man;

    Telefondaşız o zaman. :)

    Sil

  Yorumlarınız için teşekkürler!

  Post Top Ad

  Post Bottom Ad