Ana içeriğe atla

Nitelikli

512: Dünyanın Dört Bir Yanından İlginçlikler

#BirYaşımaDahaGirdim etti 512!
Biliyorsunuz bu Bir Yaşıma Daha Girdim serisine önce Facebook sayfası olarak başladım. Sonra ayrı bir blog olarak devam ettim, şimdilerde ise ana bloga aktararak buradan devam ediyorum. Uzun zamandır da bu kategoride yazmıyordum. O yüzden kaç yaşıma girdiğim konusunda biraz tereddüt yaşamıştım. Neyse ki 512 olmuşum; bu acayiplikler dünyasında genç sayılırım öyle değil mi?
Bu yazımda sizlere dünyanın dört bir yanındaki tuhaflıklardan bahsedeceğim. Çoğu kanunlarla kayıt altına alınmış bu ilginçlikleri muhtemelen siz de daha önce duymuş olabilirsiniz. Başlıyorum...
Afyon'a Has Mobil Oyun: Gayınna

Daha önce sizlere Garahisarlıyın oluşumundan bahsetmiştim hatırlarsanız. Hatırlamadıysanız şuraya tıklayıp okuyabilirsiniz. Bu arkadaşlar işi bir nebze daha ileriye taşıyıp Afyon kültürünü Android tabanlı bir oyunla herkese duyurmak istemiş. İyi de yapmışlar.

Oyunun adı Gayınna. "Gayınna" Afyonkarahisar ve çevresinde bildiğinizi tahmin ettiğim üzere "kaynana, kayınvalide" anlamına geliyor. Oyundaki Gayınna evlerden ırak. :) Baksanıza şunun sıfatına:

Bu tür oyunları tarif ederken "Süper Mariovari" deyince herkes anlıyor. Oyun toplam 4 farklı dünya ve 36 bölümden oluşuyor. Önünüze gelen engelleri oklava ve haşhaş (haşgeş) ile yok ederek ilerliyorsunuz ve sucukları toplayarak da güç kazanıyorsunuz.

Garahisarlıyın'ın arkasındaki Batu Medya tarafından sunulan Gayınna'nın farklı versiyonlarını da ilerleyen zamanlarda görürüz diye düşünüyorum. Gayınna oyununu siz de oynayıp yorumlarsanız sevinirim. İndirme linki şöyledir:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.batumedya&hl=tr

Oyundaki sesler, efektler ve ifadeler de Afyon kültürüne göre hazırlanmış. Denk vallayi!


Bu oyunu oynayarak küçük bir Afyon turu da yapmış oluyorsunuz. Hadi sadıçlaa! Oyneyverin gari!

Yorumlar

 1. Ahahahah çok güzel ya bayıldım, bende en kısa zamanda deneyeceğim oyunu. :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Denedikten sonra yorumunuzu merak ediyorum She Is The Man!

   Sil
 2. Güzel bir oyuna benziyor. Mario'yu hatırlattı bana

  YanıtlayınSil
 3. Mizahlarını sevdim, eğlenceli bir oyuna benziyor umarım hedeflerine ulaşırlar

  YanıtlayınSil

Yorum Gönderme

Yorumlarınız için teşekkürler!

Popüler Yayınlar