Siz Nerede Biz Orada-yız!

Bugün işim gereği yine Bursa'da dolaşırken Bursa'nın Marketi Özhan Marketler Zinciri'nin bir şubesine denk geldim. Slogan dikkatimi çekti bugün nedense. Sloganda oldukça iddialı bir söylem vardı:

"Siz Nerede Biz Oradayız" demişler ancak slogan iddialı olduğu kadar kulağı tırmalayan bir cümle yapısı da var sloganın. Bu cümledeki gariplik nedir sizce? Doğru cümle yapısı nasıl olmalı?

Cümledeki garipliği ben size söyleyeyim ancak bunu akademik olarak detaylıca açıklayamıyorum. Özne yüklem uyumsuzluğundan kaynaklanan bir cümle bozukluğu var. "Siz Nerede Biz Orada" olsaydı daha anlaşılır bir cümle olurdu. Diğer türlü özne yüklem uyumsuzluğundan dolayı bir kulak tırmalama durumu var ortada.

2004 yılında Ekşi Sözlük'e girdiği bir tanımda da buna yer vermiş Sui nickli kullanıcı:


Sloganı düzeltmek için iki yöntem mevcut:

  1. "-yız" ekini çıkarmak: "Siz Nerede Biz Orada"
  2. "iseniz" eklemek: "Siz Nerede İseniz Biz Oradayız"
1. yöntem bence en mantıklısı. Özhan Marketler Zinciri sesimizi duyar da belki el atar olaya. Kulağa hoş gelmiyor mevcut slogan ancak belki de grammer kurallarına uygundur. Bu konuda kesin bir iddia içinde değilim ancak bir sıkıntı olduğu kesin. Siz bu konuda ahkam kesebilenlerdenseniz yoruma bekliyorum sizleri!