Acve Hurması Hakkında İlginç Bilgiler

Acve hurmasını daha önce duymuşsunuzdur muhakkak. Acve hurması, hurmaların şahıdır ve cennetten çıkmıştır. Acve hurması hakkında güzel bilgiler içeren 2 dk'lık bir ses kaydını sizinle paylaşmak istiyorum. Sonrasında ise acve hurması ile ilgili hadîs-i şerîfleri sıralayıp üzerine kendimden hiçbir şey eklemeyeceğim.
Acve hurması ile ilgili hadis-i şerifler

Ebu Hureyre'den rivayetle; "Acve denen hurma cennetdendir ve zehire karşı şifadır." (Tirmizi, tıb 22)

Hz. Aişe (RA)'dan rivayetle; "Resulullah (sav) buyurdular ki: "(Medine'nin Necd cihetinde yer alan) Aliye acvesinde şifa vardır. O sabahın ilk vaktinde (yenirse) panzehirdir."

Sa'd bin ebi Vakkas rivayet ediyor; Resulullah (s.a.v) şöyle buyurdular: "Kim sabah aç karnına yedi tane acve hurması yerse o gün ona ne sihir ne de zehir tesir eder." Başka bir rivayette "zehir ve sihir zarar vermez".

Yine başka bir rivayette "Aç karnına hurma yiyiniz zira aç karnına yenen hurma asalakları öldürür." (Buhari, et'ime 43; Müslim, et'ime 154)


"Sen kalp hastalığına yakalanmışsın"
Sa'd İbn Ebi Vakkas (r.a.) hasta olduğunda Rasulullah (s.a.v.) hasta ziyaretine giderler. Hazret-i Sa'd diyor ki:

Mübarek ellerini göğsüme koydu. Hatta ben mübarek elinin soğukluğunu kalbimde hissettim. Sonra:
'Sen kalp hastalığına yakalanmışsın! Sakif’in kardeşi Haris İbn Kelede’ye git. Tedavi ol. O tabibdir/doktordur. Medine’nin acve hurmasından yedi tane alsın, onları çekirdekleri ile beraber dövsün (öğütsün), sonra onu süt ve yağ ile sulandırarak sana yedirsin.' buyurdu." (Ebû Dâvud, Tıb 12)
Sa'd (r.a.) bu tavsiyelere uyarak hastalıktan kurtulmuştur.
Kategoriler