Sen Bu Lokmayı Yer misin?

Bazı iş grupları çok hızlı yayılıyor. Geç kalan treni kaçırmış oluyor. Ben çok iyi hatırlıyorum eskiden memleketim Afyon'da bir tane çiğ köfteci vardı ve adı Komagene idi. Sonradan mantar gibi her sokakta bir çiğ köfteci açılmaya başlandı. 5,000,00₺'ye çiğ köfte bayilikleri verildiği için herkese cazip gelmişti bu iş o zamanlar. Bu işe zamanında giren bir arkadaş iyi kâr var çiğ köfte işinde demişti. Kilosu etle yarışıyor zaten.


Çiğ köfte işi gibi olur mu bilmiyorum ancak son zamanlarda lokmacılar revaçta. Lokmayı bilirsiniz; bazı yörelerde cenaze, mevlüt, doğum, hayır, adak gibi cemiyetlerde lokma dökülür ve halka dağıtılır. Dükkan olarak açılan lokmacılar ise biraz farklı. İçi dolgulu ve üzeri süslü bu lokmalar göze ve mideye hitap ediyor. 

Lokmacıların revaçta olduğunu da mahallemizde birer hafta arayla açılan 2 lokmacı ile şu an iç dekorasyonu yapılan 1 lokmacıdan çıkardım. Şu an açık olan 2 lokmacı da sürekli dolu. İyi para kazandıklarını düşünerek ben de Afyon'a bir dükkan açayım diye düşündüm. 3 lokmacıyı da aradım franchising şartlarını öğrenmek için. Gelin birlikte bu lokma markalarına bakalım. Bunların haricinde varsa onları da siz yazın yorumlarda olmaz mı?

* Lokmades

Bursa'da Millet Mahallesi'ne ilk açılan lokmacı. 8 Mart 2019'da açıldılar. Bursa'da ve Türkiye'de farklı yerlerde şubeleri var. Arkasında The Kitchen Project var. Websitelerinde bir numara var ancak açan yok. Instagram hesaplarına atılan mesajlara dönüş yapan yok. Ya aşırı yoğunlar ya da yeni bayilere ihtiyaçları yok. O yüzden bayilik şartlarını öğrenemedim. Dışarıdan aldığım bir bilgiye göre 80.000,00₺ gibi bir ücreti varmış.

Lokmades'te 4 çeşit ürün var. Hepsi de 16,00₺. İçinde 8 tane lokma var. Çay 3,00₺. Tasarım ile öne çıkıyor. Lokmades için "restoran" dersek, biraz sonra bahsedeceğim Lokmacın için "esnaf lokantası" diyebiliriz.


* Lokmacın

Lokmades Millet'ten 1 hafta 10 gün sonra açıldı. Çeşitler biraz daha fazla gibi. Fiyatları daha uygun. Sadece bir çeşit lokma 16,00₺ iken diğer çeşitler 12,00₺ ve çay da ücretsiz. Lokmades'te sıra beklersiniz ama Lokmacın'da aynı yoğunlukta bile böyle bir sıkıntı olmaz. Bayilik için görüştük kendileri ile ancak anladığım kadarıyla bayilikte bir zincir gibi ilerlemekten ziyade dükkanı açmak için gerekli olacak olan masa - sandalye - ocak - tezgah ve işin eğitimi gibi kalemler için toplamda 40.000,00₺ istiyorlar.

  

* Lokmanice

Lokmanice, henüz açılmadı. Sadece lokma değil kahve ve dondurma da olacakmış. Biraz daha cafe tarzı bir konsepti olacak sanırım burasının. Bayilik için kendileri ile görüştüm. Dükkanın büyüklük ve küçüklüğüne göre değişecektir ancak başlangıç maliyeti olarak 150-160.000,00₺ gibi bir tutar telaffuz ettiler.


Siz ne düşünüyorsunuz? Çiğ köfte işi gibi tutar mı bu lokma işleri? Siz daha önce denediniz mi? Sizin gördüğünüz, duyduğunuz bu tarz lokma markaları var mı? Ben yazı için kaynaklara bakarken birçok değişik marka gördüm açıkçası ancak sizlerin yazmasını istiyorum. Öneri ve yorumlarınızı bekliyorum.