Kocamanlar Bir Rezalet!

Üzerinden 8 iftar geçmesine rağmen içimdekileri paylaşma isteğim hâlâ taze. Sizlere rezervasyon yaptırıp yiyemediğimiz bir iftardan bahsedeceğim. Başlıkta bir anormallik var diye düşünmeyin, çünkü bahsedeceğim mekan Kocamanlar ismiyle maruf Bursa'daki bir balık restoranı. Evet Kocamanlar gerçekten de kocaman bir rezalet oldu bizim için. İftarımızı geç açmamıza sebep oldukları akşam tam 8 gün önce 18 Mayıs Cumartesi günü idi.


İftar için firmayı Cumartesi sabah saatlerinde aradık ve yemek istediğimiz balıkları da seçtikten sonra 5 yaşındaki oğlumuzla geleceğimizi de üstüne basarak söyledikten sonra rezervasyonun mutlaka akvaryumun dibindeki masalardan yapılmasını istedik. Telefondaki bayan da "Tamam efendim; akşam görüşürüz." dedi.


Konuyu anlatmaya devam edeceğim ancak sizlere iftar yapamadığımız işletmeden biraz bahsedeyim. Kocamanlar Balık, Bursa'nın en büyük ve eski balıkçılarından. Balık Market, Balık Restoran ve Pazar Yeri gibi konseptleri var. Oldukça bilinen bir marka. Kocamanlar Balık Restoran'ın da 3 şubesi var. Biz, hem yakın olması hem de canlı balık akvaryumlu olması hasebiyle Kaplıkaya Cazibe Merkezi'ndeki şubeyi tercih ettik. 


Şu üstteki masalar gibi akvaryum kıyısında 7-8 tane daha masa var ve biz işte o masalardan biri için rezervasyon yaptırmıştık ancak gittiğimizde o bölümde sadece bir masa boştu. "Biz akvaryum kenarından rezervasyon yaptırdık" dedik ancak bizi ortalarda bir masaya yönlendirdi garsonlar. Derdimizi anlattık ve bizi telefonda görüştüğümüz bayanla (adını şu an hatırlayamıyorum) görüştüreceklerini söylediler. Kayra Eymen (çocuk bu ve akşama kadar hayâlini kurdu) tabii ki ortada oturmak istemedi. Kenarlara da hiç o güzelliklerle ilgilenmeyen yaşlı kişileri oturtmuşlar. Uzun süre bekledik gelsin bayan diye ama gelmedi. Garsonlara yine derdimizi anlatmaya çalıştık ancak arkadaşlarda ne esnaflık vardı ne de iş bilme. Yetkisiz ve vasıfsız birileri olabilirler ancak insan biraz iş bilmeli, uyanık olmalı. Ayakta kaldık ve insanların acıyan bakışlarına da maruz kaldık. Sözde yetkili bayan bir türlü gelemedi. "Biz gidiyoruz" deyip çıkmaya başladık ama o iki garson arkadaş hiçbir tepki göstermedi. "Kusura bakmayın" bile demediler. 
Bir hışımla başka yerler aradık iftarımızı açmak için ama tabii ki bulamadık o saatte. Aç kalmadık çok şükür iftarımızı açtık bir şekilde ancak Kocamanlar, bu rezaleti temizlemek için hiçbir adım atmadı. Rezervasyon yaptırırken bıraktığımız telefon numarasından o yetkili(!) bayan arayıp özür beyan eder diye düşündük ama olmadı. O garson arkadaşlar gibi işletme yetkilisi de esnaflıktan nasibini almamış demek ki! 

Memnûniyetlerimizi ve şikâyetlerimizi blog vasıtasıyla birilerine duyurmaya çalışıyoruz. Kocamanlar'ın iletişim kanalları üzerinden bu yazımı kendilerine ileteceğim ve çalışanlarına "müşteri memnuniyeti" odaklı yaklaşım sergilemeleri konusunda eğitimler vermelerini isteyeceğim. Ha bu arada müşteri memnuniyetinin yolu çalışan kalitesi ve memnuniyetinden geçer. Çalışan memnun olacak ki müşteriyi memnun eylesin!

Kocamanlar, kocaman bir rezalet olarak aklıma ve satırlarıma kazındı artık. 
Kategoriler