Nerede O Eski Ramazanlar? (Mimlendik)

Bloglarda bir durgunluk var. Bu durgunluğa bir canlılık katmak isteyen İstiridye Avcısı güzel bir mim başlatmış. Beni de Ece EVREN, nâm-ı diğer Ece Abla mimledi. Mimin ana teması "Nerede O Eski Ramazanlar?" Şu sıralar "Nerede o eski Ramazanlar?" denince ilk aklıma gelen şey Saadet Partisi'nin hazırlattığı video. Onu izleyip geçelim sorulara...1) Ramazan'ı bir hediye paketine benzetirsek sizin için nasıl bir paket olurdu? İçinde sizin için neler olurdu?

Ramazan Ayı zaten bize bir hediye. Hem de ışıl ışıl, cıvıl cıvıl gelen bir hediye ancak son yıllarda o hediyeyi aldığımızda olması gereken kadar sevinemiyoruz sanki. Evveli rahmet, ortası mağfiret ve sonu Cehennem'den azat olan bir aydan başka ne hediye beklenebilir ki? Farz namazların sevapları katlanıyor, nâfile namazlar ise farz namazmış gibi kabûl ediliyor Allah indinde. Daha ne olsun? Bundan güzel hediye mi olur? Bizim ufaklık var (Kayra Eymen) ne hediye alırsak alalım mutlu olmuyor; Ramazan Ayı'na da biz aynı muameleyi yapıyoruz sanki. İçerisinde Kadir Gecesi bulunmayan bin aydan daha hayırlı Kadir Gecesi de Ramazan'da. Bundan büyük hediye, bundan büyük nimet mi olur ki!


2) Ramazan ile ilgili hatırladığınız en net anınız hangisidir? Size kazandırdığı hislerle birlikte anlatır mısınız?

Açıkçası geçmişte yaşanılan anıları hatırlamakta çok da iyi değilimdir ancak çocuklukta yaşadığım bir anım aklıma geldi tam da şu an! Biz aslen Afyonluyuz ancak babamın işi dolayısıyla Kütahya'da doğup büyüdüm ben. Bayramlarda Kütahya'dan Afyon'a giderdik. Ramazan Ayı'nın o son günlerinde amcamın çocukları ile sahura kadar oturduğumuzu, davulculara bahşişler dağıttığımızı iyi hatırlıyorum.

3) Çocukluğunuzdaki Ramazan ve şimdiki yaşadığınız Ramazan arasındaki en belirgin farklar sizce nelerdir?

En belirgin fark saygı! Eskiden insanlar oruç tutanlara saygı gösterirdi. Şimdi kimsede empati de kalmamış saygı da kalmamış! Oruç tutup tutmamak değil mesele. İsteyen tutar, isteyen tutmaz ancak tutmayanlar, tutanlara karşı saygılı olmalılar ve açıktan yiyip içmemeliler. Eskiden Ramazan ayında lokantaların camları gazete kağıtları ile kapatılırdı ki oruç tutanlara karşı bir saygısızlık olmasın ama şimdilerde lokantalar, cafeler, restoranlar yine hınca hınç dolu oluyor gündüz vakitlerinde bile. Bazen kendi kendime oranlıyorum da sanki oruç tutanların sayısı, oruç tutmayanların sayısından azdır şu güzelim memlekette. İstatistiklere baksak %90'ın üzerinde müslümanız! Ama sözde!

Ben İtalyan Dili ve Edebiyatı okudum. Üniversitedeki arkadaşlarımdan biri Romanyalı idi. Ben oruç tuttuğumda sözde müslümanların göstermediği saygıyı gösterirdi. Yine dediğim gibi tutup tutmamak ayrı mesele; tutana saygı duymak ayrı mesele.

Bir mimin daha sonuna geldik. Ben şu an kimseyi mimleyemiyorum çünkü şarjım bitecek! :) Okuyan ve yapmamış olan varsa yapsın lütfen mimi!

Yorumlar

 1. Çocukluğumdaki Ramazan-ı şeriflerden çok şimdi daha huzurluyum. Anneme sahura kaldırmasını söylerdim, kaldırmazdı. Kendim duyarsam kalkardım, kalkamazsam akşamdan tutardım. O zamanlar kış aylarına denk geldiği için rahat tutabiliyordum. Ama annem zayıf olduğum için acıyordu bana herhalde. :)
  Şimdi bir yetişkin olarak ibaderlerimi istedim gibi yapabiliyorum ve bundan mutluyum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Olaylara müspet açıdan bakabilmek ne güzel! Ramâzân-ı Şerîfiniz hayırlara vesile olsun efendim...

   Sil
 2. Zaten yabancılar bu konularda bizden daha hassas. Hangimiz Müslümanız sorgulanır böyle bir durumda. Güzel mimdi:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Din ayrı bir konu, ahlâk ayrı bir konu. Ahlaksız müslüman olur mu? Günümüzde oluyor işte maalesef...

   Sil
 3. Eski Ramazanlar mim yazıları Çok keyifli Çok teşekkürler

  YanıtlaSil
 4. En çok da yabancıların bu işlere bu kadar hassasiyet göstermeleri koyuyor insana. Kendi insanın bu kadar saygılı olmazken.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Adamlar bâzı şeyleri aşmışlar azizim!

   Sil
 5. Ramazan hediyelerine bakış açınız güzelmiş..Gerçekten de öyle,Ramazan ayı hayırlı bir hediyedir.. Emeğinize sağlık..🙂

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kıymetini tam manasıyla bilebilsek keşke!

   Sil
 6. En belirgin fark saygı kesinlikle katılıyorum..

  YanıtlaSil
 7. Tam bende yapacaktım ama düşündüm ve eski ramazanlar diyebilmek için biraz fazla genç olduğuma karar verdim. Sanırım ben hiç o "eski Ramazanları" göremedim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Senin de muhakkak gördüğün farklılıklar vardır Ali kardeşim.

   Sil
 8. Baştaki videoyu yeni izledim. Gerçekten fiyatlar uçmuş durumda. Fakat birileri hala görmüyor bu durumu.

  YanıtlaSil
 9. Herkes gibi bende söylemesem olmaz bu sözü; nerede o eski Ramazanlar... :) Samimi bir yazı olmuş. Elinize sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sadece buraya yazıp geçmeyin efendim mime katılıp blogunuzda da yazın...

   Sil
 10. ah ah evet yaaa yabancılarda saygı var bizdeeki en büyük eksiklik bu sayılır zateeen :) eleştiririrz onu çok severiiz :) kayraya öpücükleer :) ne güzel isim ayrıcaaa :)

  YanıtlaSil
 11. Şimdilerde saygı konusu biraz azaldı ama yine de fena geçmiyor ramazanlar. Daha uzun yazacaktım ama şarjım bitiyoooo:)

  YanıtlaSil
 12. Ne güzel ne içten bir mim olmuş. Yüreğinize sağlık. Saygı meselesine ben de katılıyorum. Yabancılar bize göre farklı dine farklı kültüre çok daha saygı duyuyor. Umarım biraz da olsa bu konuda onlara benzeyebiliriz. Hayırlı Ramazanlar .

  YanıtlaSil
 13. Güzel, içten ramazanı hissettiren bir yazı olmuş. Ben bu mimi çok sevdim. Hayırlı ramazanlar..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayırlı Ramazanlar siz de yaptınız sanırım bu mimi...

   Sil

Yorum Gönder

Yorumlarınız için teşekkürler!

Popüler Yayınlar