480: Çamurlu Sudan İçme Suyuna!

#BirYaşımaDahaGirdim etti 480!

Teknoloji, ilim, fen gerçekten artık çok ileride. Artık her şeye bir çare bulunmaya başlandı. Eski çağlarda da teknolojinin, ilim ve fennin çok üst safhalarda olduğu dönemler olmuş ancak helâk olan kavimler her şeyleriyle yerle bir olup gitmişler.

Bu ilerleyen teknoloji, ilim ve fennin ne kadarını insanlığa yararlı işlere harcayabiliyoruz acaba? Sadece maddiyat olarak mı yanaşıyoruz her olaya?


Geçenlerde bir Japon firmasının temiz su bulmakta zorlanan Afrika, Hindistan gibi topraklarda kullanılabilecek bir çözelti geliştirdiğini gördüm sosyal medyada. Bu çözelti sâyesinde çamurlu bir su, saniyeler içinde içme suyuna dönüşüyor. İçindeki kimyasal çözeltinin insan sağlığına bir zararı olmadığı açıklanmış şirket tarafından. İnsanlara faydalı bir buluş. Takdir edilmesi gerekiyor. İlgili video aşağıda:


Bu konuyu kaleme alırken ReHiTu.com'da 2017 yılında yayımladığım "Suyun Rengini Hep Birlikte Değiştirelim!" başlıklı yazı aklıma geldi. Diversity Derneği, Afrika'da su kuyuları açarak bölge halkının refahına katkı sağlıyor. O yazıya gidip Diversity Derneği'ne bağışta bulunabilirsiniz. Afrika'da değil de Pakistan'da bir su kuyusu açtırmak isterseniz de İpekyolu Asya Derneği'ne ulaşabilirsiniz.

PolyGlu gerçekten harika bir buluş! Umarım tüm dünyada bu tarz bir çözeltiye gerek kalmadan temiz suya ulaşım problemi kökünden çözülür. Ekolojik ve coğrafî açıdan belki mümkün değildir bu söylediğim ancak muhakkak farklı çözüm yolları da vardır.

PolyGlu hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Daha önce duyup görmüş müydünüz?