487: Kadın - Erkek Aynı Safta Namaz Kılmışlar

#BirYaşımaDahaGirdim etti 487!

Bilmiyorum şu gözler daha ne gariplikler görecek, şu kulaklar ne tuhaflıklar işitecek! Gaziantep Ulu Camii'de geçtiğimiz Kadir Gecesi'nde kadınlar ile erkekler aynı safta namaz kılmış! Bu nasıl bir cehalettir; bu nasıl bir saçmalıktır akıl almıyor! Buna kim onay vermiş? Haydi çok yoğun olduğundan böyle bir şey gerçekleşmiş diyelim oradaki cemaatten hiçbiri de müdahale etmemiş mi buna? 


Camilerimiz bilerek veya bilmeyerek iyice kiliseleştiriliyor. Önce tabureler koyularak işe başlandı şimdi de kadın - erkek birlikte ibadet edilmesiyle devam ediliyor. Tabure mevzusu da benim uzun zamandır değinmek istediğim bir konuydu. Ya hu eskiden yoktu bu taburede namaz kılma olayı. Eskiden yaşlılar veya sağlık problemi olanlar camiye mi gitmiyordu da eskiden göremiyorduk yoksa şimdiki hasta veya sağlık problemi olanlar çok mu rağbet etmeye başladı camilere? Tabure olayını da sürekli üst seviyeye çıkarıyoruz ve cazibeli sandalyeler, direkt monte edilmiş banklar gibi yeni versiyonlarını görmeye başladık. Diyanet, bu konuda camilere bir yazı astı ama takibini yapan olmadı sanki. İmamlar deseniz aldığı maaşa bakıyor. (İşini hakkıyla yapanları tenzih ederim.) Cemaatine emirleri ve yasakları aktarmakta gevşeklik gösteren çok imam var maalesef. 

Gaziantep'te yaşanan bu kadın - erkek aynı safta namaz kılma olayı sadece cehalet deyip basit bir şekilde geçiştirilemez ve geçiştirilmemeli de. Acaba müftülük, Diyanet bu konuda herhangi bir aksiyon aldı mı? 

Kadınların erkeklerle aynı safta namaz kılması doğru değildir. Kadınlar namazlarını kendilerine ayrılan özel bölümlerde kılmalıdır. Bu olayı da başka yerlere çeken marjinal gruplar var ancak o konuya hiç girmeyeceğim. 

Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda?