Kurban; Et Değil İbadet!

"Et değil ibadet" cümlesini sanırım ilk defa İnsan ve Hayat Dergisi kullandı. Eylül 2016 sayısının kapak konusu buydu. 


Et değil ibadet tanımı gerçekten de çok vurucu, dikkat çekici bir tanım. Bu tanım kullanılarak Bursa Çamlıca Talebe Yurdu tarafından bir broşür hazırlamış. Ben sizinle o broşürün sayfalarını paylaşacağım ve altına da gerektiğinde birkaç açıklama ekleyeceğim. Görsel yoğunluklu bir paylaşım olacak.


Bu yazıda özellikle kurban olmaya hâiz hayvanları öğreneceğiz; sonrasında da her aileye bir kurban mı kesmeli, yoksa her aile bireyine ayrı ayrı mı kesmeli onu öğreneceğiz.


Hayvanın iri cüssesine aldanıp da bu 2 yaşını geçmiştir diyemeyiz. O yüzden kapak atma meselesi gerçekten önemli!


Geçen sene Bir Yaşıma Daha Girdim deyip paylaşmıştım blogda. 500kg'a yakın bir hayvan, hayvan pazarında kurbanlık diye satılıyor ancak kontrol edildiğinde daha dişlerinin kapak açmadığı tespit ediliyor. O yazımı ve videomu okumak isteyenler şuraya tıklayabilir. Şimdi o hayvan birilerine satıldı belki de kurbanlık diye ama kurban olarak kabul olmadı. O yüzden işi en başından beri ehline bırakmak gerekiyor.


Her hayvan tutulup da kurban edilemez. Kurban edilecek hayvanlar bellidir. O hayvanların da hâiz olması gereken özellikler bellidir. Yukarıda dört mezhebe göre bir hayvanın kurban olabilmesi için gerekli yaşları hakkında bilgi verilmiştir.


Gelelim en çok aldanılan konulardan birine. Maalesef bizim ülkemizde hiçbir konuda dinimizi tam manasıyla yaşamadığımız için kurban konusunda da aynı gevşekliği gösteriyoruz. Cumadan cumaya namaza giden kurban konusunda da eksik davranır tabii ki! Bir aileye bir kurban yetmez. Gücü yetiyorsa; diğer Kurban Bayramı'na kadar ödeyebilecek kadar bir geliri varsa ailedeki tüm fertlere ayrı ayrı kurban kesmek gerekir. Şahsen ben 4,5 yaşındaki oğluma bile doğduğundan beri her sene kurban kesiyorum. Bu kesilen kurbanlar ile kendimizi manevi bir sigorta altına aldığımıza inanıyorum. Yıl içinde bizden çıkacak bir kanın, başımıza gelecek belaların def edileceğini düşünüyorum.

3 kişilik bir aileyiz. 3 kurbandan birinde etini alacak şekilde hisseye giriyoruz. Diğer iki kurbanı ise bağış olarak yurt dışında kestiriyoruz. Bu sene bir tane hisseye girdik, bir tane yurt içindeki kendi talebe yurdumuza bağışladık; bir tanesini de Diversity Derneği vasıtası ile yurt dışında kestireceğiz. Bu sene Diversity Derneği'nde yurt dışı kurban bedelleri 570,00₺. Siz de bağışlamak isterseniz buraya tıklayınız.


Kurban edilecek hayvanın yaşı tutsa bile kendisinde yukarıdaki 8 kusurdan biri varsa o da kurban edilemez. Aman dikkat!


Türkiye ve dünyanın dört bir tarafında halk arasında Süleymancılar denilen cemaatimizin kurban kesim merkezleri mevcut. İbadetinizi tehlikeye atmayın ve bu merkezlere (talebe yurtlarına) başvurun.


Kurbanlarınız en hijyenik şartlarda İslâmi usullere uygun bir şekilde veterinerler eşliğinde kesilir.


Ben de evlendiğimden beri her sene hisseye girerim ve tanımadığım müslüman kardeşlerle aynı kurbandan pay alırım. Paylaştırmalar kesim merkezlerindeki hizmetliler tarafından gözümüzün önünde yapılır. Yukarıda da gördüğünüz gibi 7 kefeli terazi veya benzerleri kullanılır. Diğer hisse sahipleri ile helalleşip ayrılırız.


Çamlıca Talebe Yurdu'nda ve diğer tüm talebe yurtlarında yukarıdaki 4 adıma riayet edilerek kurban ibadetiniz en mükemmel şekilde yerine getiriliyor. Size evinize gittiğinizde bu etleri eşinize, dostunuza dağıtıp paylaştırmak ve sonrasında da kalanları daha küçük parçalara ayırarak muhafaza etmek kalıyor. 

Kurban ibadetini lütfen hafife almayın. Kurban kesilen memlekette harp, darp olmaz ve kan akmaz Allah'ın izniyle. Rabbim şimdiden kurban ibadetinizi kabul etsin.